Část polomů nechají na horách ležet: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Část polomů nechají na horách ležet |Author=edi, ČTK |Date=2007-03-07 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 06:46


Část polomů nechají na horách ležet
Author edi, ČTK
Date 2007-03-07
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

,


Šumava - Polomy, které způsobil v lednu orkán Kyrill, lesníci zlikviduji jen na osmdesáti procentech území šumavského národního parku. Zbylou pětinu parku, především horské smrčiny, ponechají přirozenému vývoji. Rozhodlo o tom ministerstvo životního prostředí a správa národního parku.

Ministr Martin Bursík včera ve Vimperku řekl, že zasahovat se bude nyní i v některých oblastech prvních zón, kde dosud správci nechávali volnou ruku přírodě. Naproti tomu v některých druhých zónách, tedy v území, kde se smí těžit, lesníci popadané stromy ponechají.

Nebýt obrovských holin, které na hřebenech vznikly v minulosti při kácení kůrovcem napadených stromu, v lednu by na Šumavě padlo daleko méně stromů. Tahle chyba se už nesmí opakovat, vysvětlil Bursík. Jeho rozhodnutí včera uvítalo i ekologické Hnutí Duha. Vytěžit padlé kmeny na hřebenech hor a otevřít tak větru další cestu dovnitř lesa by byla totální nezodpovědnost, uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Podle Bursíka přednostně vytěží polomy na okrajích parku, aby kůrovec neohrozil okolní lesy. Padlé stromy v nejcennějších oblastech zůstanou na místě. Necháme stát i část souší a vývratu, aby sloužily jako kůrovcové lapáky, uvedl Bursík.

Orkán v parku skácel 687 tisíc kubíků dřeva, z toho desetina leží v prvních zónách. Dřevorubci už zpracovali 75 tisíc kubíků. Správci předpokládají, že tímto tempem zvládnou odstranit kalamitu do července.