Zachránili kus šumavské historie: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zachránili kus šumavské historie |Author=Vladimír Horpeniak |Date=2007-12-10 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Responde…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:47


Zachránili kus šumavské historie
Author Vladimír Horpeniak
Date 2007-12-10
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Muzeum Šumavy letos slaví 40 let své existence.

Záměry vytvořit muzeum pro širší oblast Šumavy sahají až do 20. Let minulého století. Tehdy vzniklo Šumavské muzeum v Horní Plané. Činnost tohoto německy orientovaného muzea s poměrně velmi cennými sbírkami se však po druhé světové válce nepodařilo udržet. V této souvislosti bylo potěšitelné, že už od poloviny padesátých let přebíralo úlohu regionálního muzea pro Šumavu muzeum v Kašperských Horách. Potřeba vytvořit větší samostatný ústav, který by zahrnoval celou nebo větší část Šumavy, byla naznačena už při vyhlašování Chráněné krajinné oblasti Šumava v roce 1963. Ke vzniku dnešního komplexu Muzea Šumavy přispěla rovněž skutečnost, že zde blízko sebe dobře fungovala dvě městská muzea - v Kašperských Horách a v Sušici. Oproti původní úvaze budovat a vybavovat jako regionální ústav pouze muzeum v Kašperských Horách se přijala schůdnější cesta v propojení činnosti obou muzeí tak, že se při nich mohla zřídit i dvě odborná pracoviště - přírodovědné a historické.

Pro příbuznou tematiku své expozice i sbírek se k oběma muzeím připojilo také městské muzeum v Železné Rudě. Zřizovatelem celku se stal Okresní národní výbor Klatovy.

Při zřizování Muzea Šumavy v roce 1967 se vycházelo z předpokladu, že muzejní komplex je možné lépe opatřit nejen odborníky, ale i provozně technickými zaměstnanci. Již v době vzniku komplexu před 40 lety představovaly sbírky Muzea Šumavy ve svém celku největší, nejkvalitnější a novými sběry již nenahraditelný sbírkový fond šumavské a pošumavské provenience, vzhledem k tématu nemající jinde obdoby.

U zrodu komplexu stáli tehdejší vedoucí pracovníci obou původně městských muzeí, historik Vladimír Holý v Sušici a učitel Emanuel Bouška v Kašperských Horách. I s odstupem času oceňujeme u těchto obou zasloužilých muzejníků jejich neúnavné úsilí o záchranu množství jedinečných památek pro muzejní sbírky, zvláště v nelehkých poválečných letech. U Holého zvláště hodnotíme jeho opravdu profesionální práci regionálního historika, u Boušky pak to, že muzeum nasměroval k přírodovědným oborům a také k práci s výtvarným uměním.

Praxe za uplynulých 40 let historie Muzea Šumavy prokazuje správnost kroků, které vedly k vytvoření muzejního komplexu. Tento ústav dnes ve svém regionu plní významné kulturní úkoly, shromažďuje, uchovává a zpracovává cenné kulturní dědictví, přispívá k vědeckému poznání Šumavy, dále ke vzdělání a kulturnímu obohacení veřejnosti. S rozvojem turistického ruchu a v souvislosti s integračními procesy v Evropě překračuje dopad činnosti tohoto muzea úzký krajový rámec.

Vladimír Horpeniak, Muzeum Šumavy