Kůrovcové dříví leží ladem: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kůrovcové dříví leží ladem |Author=Marek Kerles |Date=2007-05-12 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk |Respondent= }} Horní…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:47


Kůrovcové dříví leží ladem
Author Marek Kerles
Date 2007-05-12
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Horní Planá – Likvidace větrné kalamity po lednovém orkánu Kyrill se komplikuje. Podle lesníků totiž nejsou České drahy schopne zajistit dostatek zeleznicnich vagonu pro odvoz dřeva. To se musí vozit po silnici, což je jednak pomalejsi, jednak kamiony brzdi dopravu na mensich komunikacich, obvykle vyuzivaných turisty. Kvůli nedostatku vagonu dnes leží jen v jižních Čechách statisíce metrů krychlových dřeva, které mohlo být uždávno odvezeno. Lesníci se přitom obávají kůrovce, který se z nežpracovaných polomů může rozšířit i na zdravy porost.

„Jeste před měsícem k nám pro dřevo jezdilo padesát vagonu denně, dnes jich prijizdi deset, a ještě malých,“ řekl LN Slavomil Brandtl, ředitel Vojenských lesu a státku, divize Horni Plana. Lesníci tak podle něj musejí kmeny skladovat v lese či na pasekach, kde ale zabírají místo pro další zpracované dříví.

Prace v lesích se tak výrazne zpomaluji. Vlaky totiž podle Brandtla dokazou přepravit najednou mnohonasobne více dřeva než kamiony, navíc nenici silnice a ovzdusi. „Velky problém ale nastane zejména v turistické sezóně,“ domniva se Brandtl.

Kamiony se dřevem totiž jezdí velmi malou rychlosti v okolí Lipna, jedné z nejoblibenějších turistických lokalit. Výrazne tak komplikuji dopravu. vojenské lesy se přitom dohodly s vojaky, že mohou přepravovat docasne dřevo přes vojenský ujezd Boletice přímo k zeleznicni vlecce v Polne. Kvůli nedostatku vagonu ale není dřevo kam nakládat. „Pokud drahy nevyresi problém s vagony, může nas tady čekat v létě dopravní kolaps, a navíc se práce v lesích zbrzdi,“ tvrdí Brandtl.

Drahy vinu odmítáji

Stejne potize s vlakovou přepravou hlásí i Lesy České republiky, které spravuji přes polovinu lesních porostu. „Nas ředitel už jednal s vedením Českých drah, zatím bohužel bezuspesne,“ řekl LN mluvčí Lesů ČR Tomáš Vysohlid.

Někteří lesníci přitom kritizuji fakt, že CD pronajaly část vagonu Rakusanum a nyní jim tato kapacita chybí. Vedení drah ale tvrdí, že lednový orkán Kyrill nemohl nikdo předvidat, stejne jako nasledny enormní zájem o nakladni přepravu dřeva po zeleznici.

„Pred třemi lety České drahy skutečne pronajaly některé vozy pro přepravu uhli do Rakouska. Tehdy jsme však měli dostatek těchto vozu a poptavka u nás nebyla tak vysoka, jako je tomu dnes,“ řekl LN mluvčí CD Ondrej Kubala. Současne poptavce po vagonech v souvislosti s likvidací větrné kalamity podle něj nejsou cesti zeleznicari skutečne schopni vyhovet. snaží se proto zase najmout vozy v zahranici, do dvou tydnu by mělo jezdit v Česku například sto pronajatých vagonu z Polska.

Lednový orkán Kyrill vyvrátil v Česku přes 5 milionu metrů krychlových dřeva, z toho těžaři zatím zhruba 35 procent polomů vytěžili.