Příští rok vzdá Šumava hold Karlu Klostermannovi: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Příští rok vzdá Šumava hold Karlu Klostermannovi |Author=Markéta Čekanová, ČTK |Date=2007-10-26 |Source=Mladá fronta D…“)
(Žádný rozdíl)

Verze z 13. 9. 2015, 05:47


Příští rok vzdá Šumava hold Karlu Klostermannovi
Author Markéta Čekanová, ČTK
Date 2007-10-26
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

,


Plzeň - Příští rok se zejména v západočeské a jihočeské části Šumavy, ale i v Bavorsku, ponese v duchu oslav 160. výročí narození a připomínky 85. výročí úmrtí šumavského spisovatele Karla Klostermanna (na snímku).

Muzea uspořádají řadu výstav, uskuteční se vycházky po místech spojených se spisovatelem a jeho tvorbou, konference, soutěže a přednášky a nove vyjdou také některé Klostermannovy knihy. „Rada Plzeňského kraje schválila, že letos podpoří oslavy sto tisíci korunami, do rozpočtu na příští rok začlenila dalších dvě stě tisíc korun,“ vypočítal radní pro kulturu Martin Baxa (ODS).

Oslavy začalo už před pár lety plánovat například občanské sdružení Karel Klostermann - spisovatel Šumavy. Sdružení pracuje téměř deset let a několik desítek jeho clenu se snaží lidem přiblížit a znovu představit tohoto šumavského spisovatele. Podobny spolek je i v Bavorsku.

Budou cist z jeho knih, vydají i poštovní známku

„Měly by se uskutečnit vzpomínkové akce, společné čtení Klostermannových románu a dokonce by měla vyjít i nová poštovní známka s Klostermannem,“ informoval Václav Sklenář ze sdružení. Jeho členové se v Česku zasadili nejen o postupně vydávaní prozaikových knih a povídek, ale podíleli se například na Klostermannově expozici v hájence na Březníku, díky ním je na bývalém hřbitově v Srní spisovatelův pomník a pamětní deska na jeho rodném dome v Horním Rakousku.

Kromě Plzeňského kraje oslavy podporuje také jihočeský kraj, který podle Baxy vyhlásil grant na koordinaci akcí. Cyklus výstav, pouti, osvětových a vzdělávacích projektů i soutěží koordinuje a organizuje Regionální rozvojová agentura Šumava. Hlavni snahou není jen přiblížit dílo a život Klostermanna novým generacím čtenářů a návštěvníku Šumavy. „Je to rovněž příležitost, jak vhodnou formou a na patřičné úrovni představit život šumavských obyvatel, jejich zvyky, práci a lidové umění, které se odráželo v těžkých a drsných podmínkách Šumavy, jimiž žili společně Česi, Němci i Židé,“ prohlásil ředitel agentury Miloš Picek.

Popsal svérázné obyvatele - dřevorubce, voraře i pytláky Klostermann (1848 až 1923), jehož rodiče byli šumavští Němci, čerpal své náměty převážne z tohoto prostředí. Psal česky i německy. Ve svých románech a povídkách zachytil svérázné šumavské obyvatele -dřevorubce, voraře i pytláky. Líčil rozpad selských rodů nebo krizi sklářského průmyslu. Mezi jeho nejznámější díla patří romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském nebo Mlhy na blatech.