Šumavské lesy se omlazují: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavské lesy se omlazují |Author=Václav Janouš |Date=2007-01-11 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Již…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:47


Šumavské lesy se omlazují
Author Václav Janouš
Date 2007-01-11
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Jižní Čechy - Horské smrkové lesy na Šumavě se obnovují necekane rychle. Počet stromku na hektar se zvysil během tři posledních let na bavorské straně národního parku o 70 procent a podle ekologických aktivistů nenídůvod, aby člověk do přírody zasahoval a vysazoval nove stromky. německa strana národního parku je na tom v porovnani s tou nási o poznani lepe: holiny mizi, devadesát devet procent ploch parku už pokryvaji stromy. Úspěchy na bavorské straně nejsou ale podle vedení šumavského parku jedine -podobne se zmlazuje i les na české straně.

V Německu se příroda ponechava bez zásahu člověka třicet let, u nás deset let. Nicméně na Smrčině, Trojmezné, Březníku či Roklanu jsou podobne výsledky vidět a toto je jen další důvod, proč být trpelivy, vydrzet a neustoupit z nastartovaneho zameru, uvedl ředitel šumavského parku Alois Pavlíčko.

Na holinach vyrůstáji nove smrky

Ekologičtí aktivisté mají nebyvalou radost. tvrdí, že německé výsledky jim daly za pravdu, že kůrovcem napadeny les se dokaze sám obnovit a na odumřelých místech v lesích vyrostou stromky nove. Čísla z německa opravdu ekologum nahravaji: na 2293 hektarechlesa roste nyní přes deset milionu mladych stromku vyšších než 20 centimetru. To je o čtyři miliony stromku více než před třemi lety a na každém hektarů je zhruba sedm set stromku vyšších jak metr.

V prepoctu na hektar pripada nyní zhruba 4,5 tisíce stromku. před třemi lety to bylo necelých 2,7 tisíce. To jasne vyvraci obavy, že se les přírodním vývojem bez zásahu člověka bude obnovovat staleti, řekl ekologicky aktivista z Hnutí DUHA Jaromír Bláha.

Podle neho právě divoka obnova smrkového pralesa, kde mezi rozpadlými kmeny vyrůstáji tisíce nových stromu, a pohled na něj lakaji do bavorského národního parku turisty.