Poničeným lesům hrozí kůrovec: Porovnání verzí
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Poničeným lesům hrozí kůrovec |Author=Právo |Date=2007-01-22 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Popadaných stromu…“) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:47
Poničeným lesům hrozí kůrovec | |
---|---|
Author | Právo |
Date | 2007-01-22 |
Source | Právo |
Genre | tisk |
Respondent |
Popadaných stromu v lesích jsou po radení zivlu minuly týden miliony. Lesníci se nyní obavaji, aby větrná kalamita neodstartovala katastrofu ještě horsi. Nicivou expanzi kůrovce. Rozsah škod ještě nemáme zmapovany, ale už nyní je jasne, že nesmíme dopustit, aby tato kalamita odstartovala ještě horsi kůrovcovou kalamitu, která by mohla znamenat i konec šumavských lesu, sdělil Pravu místostarosta Horské Kvildy František Benda. Zdůraznil, že situace je tak vazna, že se bude muset řešit na urovni vlády, která by měla rozhodnout o pomoci.
Podle něj vichřice obdobne sily větru zásahly Šumavu i v létěch 1984 nebo 1987, nikdy ale nepustosily šumavské lesy tak plosne. Starosti lesníků v Česku prohlubuje, že k podobným obrovským polomům došlo současne i v sousednich zemich - především Rakousku a Německu - a ze tedy německé a rakouské firmy zpracovávájici dřevo dají přednost dodavkam z místních lesu a nebudou dovazet surovinu z Ceska.
Přitom podle lesníků bude nutne polomy zpracovat nejpozději do srpna, než nova generace kůrovce, která je proti předchozi generaci až dvacetinasobne početna, opusti již napadane stromy.
Obavam se, že problém bude sehnat dostatecny počet lesníků, kteří polomy zpracuji. Navíc si myslím, že vzhledem k plosnemu radení orkánu v celé Evropě bude trh dřevem presycen a problém tak bude s jeho prodejem, uvedl lesník šumavského národního parku Pavel Bursík. Hrozba kůrovcové kalamity je podle něj realna.
Ministr pro zrychleny režim těžby
Polomy zásahly plosne zejména silne smrkové porosty, což může do budoucna znamenat obrovský problém s jejich likvidaci, hrozbou kůrovcové kalamity a nasledným zalesňováním, řekl v pátek Pravu ředitel jihočeského inspektorátu Lesů ČR Karel Trůbl. I proto navrhne ministr zemědělství Petr Gandalovic vlade, aby povolila zrychleny režim těžby dřeva. škody po vichřici ve státních lesích podle něj prekrocily 70 procent roční těžby, která je přes sedm milionu metrů krychlových, tedy odhadem nejméně čtyři miliony kubíků dřeva. To představuje hodnoty kolem sesti až sedmi miliard korun. S mimořádnou castkou na likvidaci ale Gandalovic nepocita. řekl to včera na setkání s novináři po svém navratu z inspekcni cesty a v diskusním poradu televize CT24.
Větrná smršť, zejména ze čtvrtka na patek, způsobila v lesích státního podniku Lesy České republiky největší kalamitu v historii firmy. Podle odhadu z patku ponicil vítr nejméně čtyři miliony metrů krychlových dřeva. Verim, že to Lesy ČR zvládnou samy, řekl Gandalovic na dotaz ČTK, zda se nepocita s uvolnením mimořádne finanční pomoci ze státních zdroju.
Situace v lesích je tezsi kvůli problemum se smlouvami s těžařskými společnostmi. Se smlouvami je v jednotlivých oblastech kříže. Tam, kde je kalamita největší, musíme postupovat zrychleným řízením, uvedl. I při použití pripadneho zkraceného řízení pro veřejne zákazky ovšem zaberou tendry radove dva až tři týdny.
I při zrychlených postupech se ale utoku kůrovců, který přicházi s jarem, zabránit zcela nepodari. Vytěžit hmotu do doby, než kůrovec zahnizdi, tak to samozřejmě schopni nejsme, řekl Gandalovic. V lesích Plzeňského kraje způsobila vichřice nejhorší kalamitu od roku 1984. Poslední odhady jsou 570 tisíc kubíků dřeva, to je 65 procent roční těžby, řekl Pravu Ivan Klik, ředitel krajského inspektorátu Lesů ČR v Plzni. Nejvíce postižena je oblast Českého lesa, a především Šumavy. Jen v okolí Železné Rudy eviduji Lesáci celou pětinu polomů v kraji, celkem 120 tisíc kubíků. A to je vice, než v těchto místech cini roční těžba, upozornil Klik.
Kurovcova kalamita podle Klika přesto v Plzeňském kraji nehrozi. Zákonny termin na odstranění popadaných stromu máme do konce června a já verim, že se nám jej podaří splnit. Je to naše povinnost. Pokud ale ještě napadne metr nebo dva sněhu, tak to bude honicka, dodal Klik. Takovou kalamitu nepamatujeme tady v regionu desítky let, řekl Pravu krajský ředitel inspektorátu Lesu České republiky v Liberci Ludvik Ricar a dodal, že kůrovec začne být aktivní až tak v dubnu. My dřevo z lesa musíme odklidit do konce června. Pokud ale Vláda vyhlasi křížovy stav, budeme moci dřevo začít likvidovat rychleji, dodal Ricar.
Na Telcsku na Vysocine už spocitali, že zde na vymere Lesů ČR padlo 100 tisíc kubíků dřeva, což je cela zdejší roční těžba.
Na severni Morave je to naopak lepší, než cekali. Zaplat panbuh to není tak zle, cekali jsme, že vichřice i v našem kraji způsobi větší škody, řekl ředitel moravskoslezského Krajského inspektorátu Lesů ČR Jiří Silvestr. Podle něj v celém Moravskoslezskem kraji vlivem vichřice padlo asi čtvrt milionu kubíků dřeva. Pokud začneme následky odstraňovat včas a s dostatecným počtem lidi, měli bychom to zvládnout, aniz dřevo poškodi kůrovec, uvedl.
Lýkožrout smrkovy je maly, asi petimilimetrovy hnedočerný leskly broucek, který žije ve všech smrkových lesích. Zavrtava se pod kuru smrku a zivi se on i jeho larvy lykem. Po výraznem narušení těchto vodivých pletiv strom usycha.