Škody na lesích v kraji se blíží půlmiliardě: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Škody na lesích v kraji se blíží půlmiliardě |Author=Petr Pokorný |Date=2007-01-23 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:47


Škody na lesích v kraji se blíží půlmiliardě
Author Petr Pokorný
Date 2007-01-23
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Jihocesti lesáci označuji současnou situaci na porostech za pohromu nebývalých rozmeru

Za živelni pohromu nebývalých rozmeru označuji správci lesu na jihu Čech vichřici, která se minuly týden v noci na pátek přehnala nad celým územím České republiky. Celkove škody na porostech se už v současne době blíží castce půl miliardy korun.

Podle současných odhadu dosahuji polomy na našem území dvou milionu krychlových metrů dřeva, což je dvojnásobek bezne roční těžby. Není ale vylouceno, že toto číslo může být ještě vyšší, řekl v pondělí Pravu ředitel jihočeského inspektorátu Lesů ČR Karel Trůbl. Vůbec nejničivéji se vítr choval ve vyšších partiich Novohradských hor, kde za noc padlo více než 800 tisíc kubíků dřeva.

Rozsah letošní kalamity přitom není dokonce ani z poloviny srovnatelny s loňskem, kdy obrovské privaly sněhu nicily zejména mlade porosty. Jen na území spravovaném jihočeským inspektorátem Lesů ČR tehdy sníh zničil asi milion krychlových metrů dřeva. Nejvíce zasazene bylo tehdy Trebonsko, tedy lokalita v tesnem sousedství Novohradska.

Neco podobneho nepamatujeme. Při zapoctení rozsahu loňské kalamity už můžeme mluvit doslova o katastrofe, konstatoval Trůbl.

Hrozi kůrovec

Polomy zásahly plosne zejména silne smrkové porosty, což bude znamenat vzhledem k tak obrovskému rozsahu další problémy a škody. Jednak se včasným zpracováním padlých stromu a s tím souvisejici hrozbou kůrovcové kalamity, jednak i s nasledným zalesňováním. Už nyní je téměř jasne, že do leta, kdy nastupuje kůrovec, nebudeme schopni veškeré dřevo zpracovat, zdůraznil Trůbl.

Důsledky kalamity, která těžce postihla celý region, musejí nyní řešit města, obce i soukromi vlastníci. Lesy ČR ale mají další problém. Dosud totiž neskoncila vyberova řízení na dodavatele lesních praci. Dle meteorologu je navíc za dvermi sníh.

Skody scita i národní park

Na území parku padly vlivem orkánu porosty v řádu statisícu kubických metru dřeva. Presnější odhad není možno zatím vycislit, protože terénní pracovníci se do některých míst ještě nemohli kvůli polomům dostat. Mnoha kalamitní místa zůstáváji nepřístupna. K nejpostiženějším mistum Šumavy patří Borovoladsko a Prášilsko, sdělil Pravu mluvčí Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub s tím, že jako negativní faktor při radení orkánu jednoznacne zapusobil rozmokly a podmáčeny teren bez sněhu a s teplotami nad bodem mrazu. V dalších dnech může problémy způsobit snezení, protože části porostu jsou narušene vichřici a mohou se dále vyvracet a lamat. Sníh může také zkomplikovat uvolnovani turistických cest, doplnil Holub.