Turisté chtějí přírodní Šumavu: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Turisté chtějí přírodní Šumavu |Author=osnoviny.cz |Date=2007-10-01 |Source=osnoviny.cz |Genre=internet |Respondent= }} Ra…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:48


Turisté chtějí přírodní Šumavu
Author osnoviny.cz
Date 2007-10-01
Source osnoviny.cz
Genre internet
Respondent

Raději suchý les než kácení

Kdyz si turisté na pramenech Vltavy mohli vybrat, zda by správci národního parku měli pokacet smrky napadené kůrovcem, nebo je raději nechat stát a odumrit, davali přednost druhé možnosti. Zjistila to anketa, kterou tam celé léto provadela Správa národního parku Šumava a Hnutí Duha. Hnutí Duha zároveň upozornilo, že mezi místními politiky a v tisku se siri falesne znení otázky, kterou respondenti dostáváli. Proto zvěřejnilo i kompletni text otázky včetně možnosti, že kterých si účastníci ankety vybirali.

Tri ctrvtiny nechtějí kacet

Výsledky ankety budou tento týden prezentovany na odborne konferenci v šumavském Srni.

„Rozhodne“ nebo „spíše“ nekacet by doporučilo 78 % dotazaných. Naopak pro zásah bylo 16 % respondentu.

Ankety se zúčastnilo 3 563 lidi. Vzorek tedy byl několikrát větší, než je zvykem ve standardnich sociologických výzkumech veřejného minení. Dotazovani provadeli praktikanti Jihočeské univerzity a dobrovolnici Hnutí Duha.

Místní: možná kácet. Cizinci: v zadnem případě

Lide, kteří bydli na Šumavě, dávají kácení přednost o něco casteji než turisté odjinud. Přesto i mezi místními lidmi mirne převažuje názor ponechat prameny Vltavy bez kácení (63 %). rozdíl v místě bydliste se ale už stira u lidi z Jihočeského (73 % by nekacelo) i Plzeňského kraje (81 %). Zahraniční návštěvníci téměř výhradně očekávaji ponecháni lokality bez kácení kůrovcem napadených stromu (91 %).

„Výsledky ankety me neprekvapily. Je potesitelne, že stále více místních obyvatel a návštěvníku chape národní park jako svůj bez etiketnich svindlu. To se neda říci o některých regionálních politicich, kteří tolik přírodě nefandi,“ prohlásil ředitel správy Národního parku Šumava. Není nad osobni zkušenost

„Anketa není sociologicky výzkum a její výsledky bychom neměli precenovat. Ale naznacuje, co převažna většina návštěvníku smysli o kácení kůrovcem napadených stromu v jednom zbytku pralesa. Asi je ovlivnila také skutečnost, že lidé přímo na místě viděli zbytek horského smrkového pralesa, po kůrovci uschle stojící stromy, polom i holiny, které v okolí vznikly kácením,“ řekl vedoucí programu Lesy Hnutí Duha Jaromír Bláha. Otázka v ankete se neskladala z jedné vety, jak se vicekrát objevilo v mediich, nýbrž ji tvoří šest odstavcu, které popisuji stanoviska obou stran sporu. Zpracoval ji sociolog Duhy Jaromír Němec. Výsledky ankety se tykaji pouze pramenů Vltavy - nikoli kompletního národního parku. Otázka v anketním listku se totiž dotazovala pouze na toto misto.