Výzkum a monitoring populace rysa ostrovida (Lynx lynx): Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Výzkum a monitoring populace rysa ostrovida (Lynx lynx) |Author=Luděk Bufka, Michaela Kocúrová |Date=2007 |Source=TZ NPŠ |Ge…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:48


Výzkum a monitoring populace rysa ostrovida (Lynx lynx)
Author Luděk Bufka, Michaela Kocúrová
Date 2007
Source TZ NPŠ
Genre tisk
Respondent

Původní šumavska populace rysa zanikla vlivem pronasledovani člověkem ve druhé polovině 19. Století. Po druhé svetove valce existuje několik sporadických údajů o výskytu. Existenci dnešní populace dalo zaklad vypoustení v 70. (Bavorsko) a 80. Letech (Čechy). Celkem bylo v létěch 1982 - 1989 vypusteno 17 jedincu na české straně Šumavy. Vznikla populace je trvale monitorovana, je odhadovana její početnost. Jsou organizovany pravidelne scitaci akce pomoci registrace stopnich drah na sněhu. Zároveň jsou zaznamenavana veškerá nahodna pozorovani.

Během 90. Let se zintenzivnil výzkum rysa vzhledem k rozšíření početnosti a perspektivam dalšího vývoje populace a její ochrany. velká pozornost je venovana výzkumu potravy rysa výhodnocením nalezu koristi, jakoz i analyzami trusu. Od roku 1996 je provaden radiotelemetricky výzkum. V současnosti je provadeno takové sledovani i na bavorské straně Šumavy. Doposud bylo oznaceno vysílácem celkem 15 jedincu rysa (10 samcu, 5 samic), u kterých byla zjistovana jejich denni a prostorova aktivita, velikost teritorii a rozptyl mladych jedincu. Výsledky radiotelemetrie umoznuji mj. Zpresnení odhadu hustoty a početnosti populace. Prumerna velikost domovského okrsku dospelých samcu cini přibližne 360 km2, u dospelých samic je to zhruba 300 km2. Pohyblivost jednotlivých zvířat je znacna, byly zaznamenany daleke presuny mezi dennimi ukryty - 15 i více km. Rozptyl mladych jedincu, hledajicích svá nova teritoria, může probihat také na znacne vzdálenosti, radove i stovky kilometru ( např. šumavské podhuri, český les, Brdy). Prumerne zjištěne hodnoty hustoty populace pro letní období cini 1,75 jedince / 100 km2. Nejvyšší početnosti a největší rozšíření rysa v jihozápadních Čechách byly zaznamenany ve 2. Polovině 90. Let. Během posledních 6 let registrujeme určity pokles a méně casty výskyt rysu v okrajových oblastech. Největším ohrožením a limitujícím faktorem pro preziti populace v nejblizsi budoucnosti je ilegalni lov.