Ze Šumavy na kole až k Mělníku: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ze Šumavy na kole až k Mělníku |Author=Jan Stifter |Date=2007-10-09 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }} Cy…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:48


Ze Šumavy na kole až k Mělníku
Author Jan Stifter
Date 2007-10-09
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Cyklisté se loučí

Na jihu Čech finisuje cyklisticka sezona. Kolari nejcasteji mirili na Kvildu, zájem zaznamenaly cyklobusy také ve smeru na Orlickou prehradu. Cyklostezky ve městech však tolik netahnou. Například v Budějovicích jezdí na kole do práce jen patnáct procent občanu.

Jižní Čechy - Dvou dlouhych cyklostezek – Vltavské a Otavské – by se v blizke době měli dočkat Jihocesi. Zatímco Otavska už ukoncila svou vyhledavaci fázi a připravuje se na fázi investicni, v případě Vltavské stezky odborníci zatím jen mapuji teren.

„Hlavním cílem je navrhnout a v terénu vyznacit linii budouci cyklostezky spojující tok reky Vltavy od pramene až k jejimu soutoku s Labem,“ nastinila Petra Štichova z Nadace Jihočeské cyklostezky.

Terénní práce jsou už podle ní hotove v úseku od Pramenů Vltavy do Nove Pece, podél prehradni nádrže Lipno až do Vyššího Brodu.

„Prace jsme už nastartovali. Narazime na místa, kde je spatne přístupny teren. Snahou autoru je, aby stezka vedla co nejvíce kolem reky. Je ovšem možné, že někde odbocime k Malsi a pojedeme část trasy kolem ni,“ sdělil Vladimír Votrel z Nadace Jihočeské cyklostezky s tím, že o cyklostezkach by měl informovat také nový web.

Cyklobusy letos přepravily 46 tisíc lidi

Na jihu Čech v posledních letech mimořádne vzrusta zájem o cykloturistiku. Potvrzuje to i priklad jihočeských cyklobusu – ve speciálních autobusech se jen v loňskem roce prodalo téměř čtyřicet šest tisíc listku. Celkem letos ujely cyklobusy šedesát sedm tisíc kilometru, bylo třeba vyuzit i posilových vozu.

„V prvním roce provozu jsme přepravili pět a půl tisíce osob, už loni jich bylo přes dvacet tisíc. Letošních sestačtyřicet tisíc nas opravdu zaskocilo,“ netajil se Votrel.

Cyklotransu se podle něj podařilo situaci zvládnout. „Svědčí o tom i skutečnost, že jsme v průběhu sezóny resili jen jednu reklamaci ze strany klienta a při nakladce byla drobne poskozena jen tři jizdni kola,“ priblizil.

Největší zájem byl v letošním roce o zelenou linku, smerující na Jindrichuv Hradec a Slavonice. Linka o víkendech pokračovala až k Vranovu nad Dyji na jižní Morave. Nejnavstevovanejším mistem však byla šumavska Kvilda.

„Vedou tam dvě trasy, modra a červena. Jen jedna by to neutahla. Zájem byl nad očekávani. A to v takové mire, že bylo téměř nad naše sily napor zvládnout. Několikrát se dokonce stalo, že v zaverecných fazich trasy už cyklobus zájemce nepobral,“ uvedl.

Zaklad systému Cyklotrans tvoří sedm barevne odlisených autobusových linek.

Zluta linka, která vede přes Písek na sever k Orlicke prehrade, měla ještě v loňskem roce slabe výsledky, dopravce uvazoval o jejím zrušení.

Letos však o ní zájem vzrostl natolik, že zůstane i nadále součásti systému.

Novohradsko netahlo, karta se obraci

Podobne se menil i zájem o Novohradské hory.

„Meli jsme je vytipované jako misto, kam se lidé určitě radi podivaji. Vysledek nas prekvapil, Novohradsko tolik netahlo. Teď se karta obraci,“ sdělil Votrel.

Provoz dopravního systému Cyklotrans je zatím přímo zavisly na dotacich. Podle Votrela se bez nich neobejde ani v budoucnu.

„Take záleží na počasí, když prsi, lidé nevyjedou. Bolestive jsou i doplnkove spoje. Posily nas vycházeji draho. Myslím si, že systém nikdy financne samostatny nebude. I přestože jsme najeli na systém kracení dotaci,“ dodal Vladimír Votrel.

Ceny na příští rok ještě nejsou jasne. „Cenik budeme ještě řešit. Určitě ale dojde ke zdrazení,“ avizoval.