Veřejný zájem je na Šumavě naplněn: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Veřejný zájem je na Šumavě naplněn |Author=Jakub Hruška |Date=2007-09-12 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Jihoč…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:48


Veřejný zájem je na Šumavě naplněn
Author Jakub Hruška
Date 2007-09-12
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Jihočeský kraj má obavy o budoucnost Šumavy. Radni proto doporučuji zastupitelum, aby se obratili na vládu CR se žádosti o urcení veřejného zájmu ochrany přírody v národním parku Šumava.

Vláda již ale takový krokdávno ucinila, a to vyhlášením Šumavy národním parkem v roce 1991. V nařízení vlády CR c. 163/1991 se jasne říká: „Posláním NP Šumava je uchovani a zlepsení jeho přírodního prostředí, zejména ochrana či obnova samořídících funkci přírodních systému...“ dále zákon o ochraně přírody c. 114/1992 v paragrafu 58 říká: „Ochrana přírody a krajiny je veřejným zájmem. Každý je povinen při uzivani přírody a krajiny strpet omezení vyplývájici z tohoto zákona“.

Jihočeský kraj zřejmě odmítá brát tyto legislativní normy na vedomi. Zda se, že tu najednou máme nejméně dva „verejne zájmy“. Jeden reprezentuje zákon o ochraně přírody a Vláda CR a o jeho uplatnení se snaží ministerstvo životního prostředí a správa NP Šumava. Ten druhy veřejny, ponekud tajemny zájem má na mysli jihočeský kraj a jeho hejtman. Protože, kde jinde by měla ochrana přírody být veřejným zájmem než v národním parku?

Samořídící funkce lesních ekosystému se v NP Šumava obnovují velmi efektivne a vzniká les, který vyrostl sám, bez zásahu člověka, a který nejlépe odpovídá aktuálním přírodním podminkam Šumavy. stačí se zajit podívat k Plesnemu jezeru, do Trojmezemského pralesa či na zazitkovou trasu na Březníku. Verejny zájem, reprezentovany současnou legislativou, je tam vrchovate naplnen a zadna jeho nova definice není třeba.