Přidej se!, Budoucnost Šumavy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Přidej se!, Budoucnost Šumavy |Author=ČT |Date=2007-10-09 |Source=ČT |Genre=televize |Respondent=Veronika Horváthová, Jaro…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:48


Přidej se!, Budoucnost Šumavy
Author ČT
Date 2007-10-09
Source ČT
Genre televize
Respondent Veronika Horváthová, Jaroslava Hošnová, Ladislav Hošna, Pavel Štěpánek, Vilém Böhm

Čt 2, Přidej se!

Autor

Jsme na okraji Národního parku Šumava. Zapomenme na chvíli, že téměř jediným zdejším symbolem se dnes stal kůrovec. Tohle je vzácna naturova rostlina. Vymirajici, kriticky ohroženy horecek mnohotvarny česky. A tohle je prava šumavska krava. Jejich životy spolu velmi uzce souviseji.

Veronika Horvathova, Správa NP a CHKO Šumava:

Horecek patří k rostlinam, které jsou konkurencne velmi slabe a ve chvíli, kdy travni porost není narusovan pastvou a odebirana ta starsi biomasa, tak nema šanci se reprodukovat.

Autor

Horecek a jiné druhy by tu zkratka bez krav, ovci a koz vyhynuly. I proto dostávají farmari slusne dotace. V národním parku jich hospodari přes šedesát. Podivejme se dnes na dvě farmy. Jsou netypicke, protože víc než na dotace se spolehaji na vlastní praci.

Jaroslava Hosnova:

Zacatky byly opravdu hrozny, protože já jsem původně učitelka z materské školy muz pracoval leta v prachaticke mlekarne. Takže vlastně zemedelci nejsme, ale cizi nám to úplně nebylo, protože oba dva jsme ze selského rodu.

Autor

Kdyz v roce 1993 koupili zčásti rozkradeny, zčásti zdevastovany státek Vlci jamy, nikdo nevěříl, že vydrzi přes zimu. Dnes tu na 600 hektarechchovaji skoro 200 krav plemene česka strakata.

Ladislav Hošna ml.:

V provozu tady vyrabime cerstvy smetanovy syry, syry s bilou plisni na povrchu, syry ementalského typu a syry eidamského typu. Musim to tocit. Nestihame vyrabet, ponevadz doba zrani je tam ruzna, většinou delsi. Lidi nám to berou pod rukama.

Autor

Hosnovi si buduji vlastní distribucni sit. Rozvazeji cerstve vyrobky do tovaren a skol ve Volarech a prodávají je i přímo na farme. Nemají zájem o znacku bio či eko, ale spolehaji na svou praci, cerstvost, kvalitu a tradici. Vykupni sarvatky s monopoly je nežajimaji.

Ladislav Hošna ml.:

Je to moc práce. V podstatě uvazek na celý den. Nikdo to dělat nechce. Dneska, bych řekl, že se žije dost jako konzumním způsobem života. To znamená bavit se, moc nepracovat. Tady je člověk uvazany. Je to stejný jako chovat dobytek.

Jaroslava Hošnová:

V současne době dodáváme mleko do německe mlekarny v Goldsteigu. My jsme se rozhodli pro tuhle mlekarnu v důsledku toho, že ceny u Madety neustale padaly dolu. můžu dat jako priklad, že v roce 1999 jsme dostáváli za mleko víc o 80 haleru než v roce 2006. S německou mlekarnou jsme moc spokojení, protože jejich k přístup k nám jako zemedelcum, producentum a dodavatelum mleka je daleko lepší než ze strany Čechů.

Autor

Dva tisíce litru šumavského mleka, které vloni vyhralo celostatní soutez v jakosti, tak každý den mizí za hranicemi, zatímco v českých obchodech ceny mlecných vyrobku rukou trhu prudce stoupaji.

Jaroslava Hosnova:

Ja si myslím, že dlouho jsme se drzeli, protože muz je patriot. Ale když ten hrnec s tou cenou jakoby pretekl, tak jsme se rozhodli, jak jsme se rozhodli. Protože my přece nebudeme dávat do mlekarny, která platí malo, mleko do te doby, muz tomu říká „az do nasi ekonomicke smrti“.

Autor

Vlci jamy jsou jedinou velkou farmou široko daleko, která se specializuje na vyrobu mleka a vlastních vyrobku z nej. ještě před pár lety tu bylo mlecných farem víc. Dnes se farmari soustředuji na chov masných plemen a cerpani dotaci.

Jaroslava Hosnova:

V zimě tady byva hodne sněhu a dost nizke teploty, -20rC nebo -25rC není tady výjimkou. Leto, bych rekla, je tady poměrně kratky. My děláme vlastně s zivým materiálem, s dobytkem. Děláme od půl pate ráno a prijizdime domum kolem osme hodiny vecer, cili člověk je v zaprahu pomalu 15 hodin denně, bez sobot, bez nedeli, bez svatku. Ale já říkám, že bychom Šumavu za nic nevymenili. Nám se proste tady hrozne libi. My citime, že sem patrime.

Autor

Asi deset kilometru odtud si o dva roky později než Hosnovi začal své sny plnit Pavel Stepanek. Na farme Slunecna dnes z místního ovcího, kozího a kravského mleka vyrabi šumavské syry v certifikované biokvalite.

Pavel Stepanek:

Vyrabet ten sejra je asi to nejdůležitejsi, co při tom celem hospodářství člověk může dělat, protože vyrabi hodnotnou biologickou potravinu bez pridavku různých chutidel a chemie.

Autor

Oproti syrarne na Vlcích jamach je tahle letos dokoncena vyrobna malicka, ale vypadá skoro jako tajemna alchymisticka dilna o trinacti komnatach.

Pavel Stepanek:

Nase produkce sejru není urcena pro velkoobchod nebo ho dovazet do Prahy. Hlavním účelem je, aby nasi hoste mohli poznat a ochutnat, jaký ten život na vesnici doopravdy je.

Autor

Na Slunecnou prijizdeji v posledních letech stovky lidi, at už jako hoste penzionu, nebo jako účastníci různých exkurzi a workshopu o ekologickem zemědělství a místních potravinach. V rámci akci ekologické vychovy tuhle farmu rada vyuziva i Správa národního parku.

Pavel Stepanek:

Jak vidite, tady máme sibenici, na které se ten kus potom vytahne, abychom mohli stahnout kuzi a vyvrhnout vnitrnosti. Když je to hovezi kus, tak se rozčtvrti a ty jednotlive čtvrtky se dají na vychlazení a dozrani masa do chladaku. Hovezi maso, můžete se podívat, teď tam visi zrovna rozporcovany jehne. U jehňat není třeba, aby doba zrani byla tři týdny. U hovezího je to optimalni.

Autor

Na ekofarme si můžete procitit život zvířat doslova od zrození až do konce. I tohle je jedna ze základních myslenek ekologickeho zemědělství, zarucit zvireti dustojne umíráni bez stresu a převažení na jatka. Ne, nebojte se. Tyhle ovecky jdou jen na pravidelne dojení.

Pavel Stepanek:

Tenkrát jsem byl fotografem a dělal jsem reportaz o Slovinsku. Po trech týdnech destu jsem už dostal, v anglictine se rekne itchy feed, že me už lechtalo na chodídlech. Myslel jsem, že už to nemá cenu, že se toho slunicka nedockam. Tenkrát jsem jel domu do Kolina nad Rynem. Když jsem jel kolem Lince, uvidel jsem konec destivých mraku, koukl do mapy, viděl jsem, že tam leží Šumava. Puvodem jsem z Ostravy. Myslel jsem si, že by to možná nebylo úplně od věci, kdybych se koukl, jak vypadá teda ta Šumava. Když jsem se prehoupl přes Zelnavsky vrch, stalo se to. Zamiloval jsem se na první pohled.

Autor

V roce 1995 koupil opustene ruiny a investoval do nich vše, co vydělal fotografovanim.

Vilém Böhm, starosta obce Zelnava:

Kdyz přišel a začal budovat tu jeho farmu na Slunecne, tak jsem já osobně pochyboval, že se mu to podaří, protože jsem vedel, že je to opravdu drina.

Autor

Dnes, po dvanacti letech, je na Slunecne obytny státek, rekonstruovany penzion, dojirna a syrarna. Na třiceti okolních hektarech se pasou ovce, kozy, kravy a jedna oslice. V kopii zname chlebove pece z Lenory se pece chleb a jehneci. V 850 metrechnad mořem tu dokonce sklizeji sladke vino. A bývalemu emigrantovi se tu podařilo zabydlet natolik, že ho místní lidé zvolili členem obecního zastupitelstva v Zelnave.

Pavel Stepanek:

Pan starosta přišel za mnou, abych šel kandidovat do zastupitelstva a ještě jsem nevedel, co má za lubem. Když jsem byl zvoleny tak mi řekl, my jsme vas zvolili, abyste nám něco vymyslel.

Vilem Bohm, starosta obce Zelnava:

Pan Stepanek je nove členem zastupitelstva. Prvním rokem. Kandidovat se mu moc nechtelo, abych pravdu řekl, protože svých starosti tam má dost, ale protože jsem viděl, že opravdu věci rozumi, tak jsem ho oslovil a byl jsem velmi rad, že nabidku prijal.

Pavel Stepanek:

Tak tohle je ta stará skola v Zelnave, kde by měl ten projekt vzniknout. Do dvou let by tady mělo být informační středisko. Vlastně brana pro Národní park Šumava. A na druhou stranu brana pro Lipno Kafe, obecni úřad, nahore spolecenska mistnost pro poradani různých slavnosti, uprostřed galerie.

Autor

Projekt je dokoncen a připravuje se stavebni řízení. Pokud se podaří sehnat peníze z evropských fondu, může stavba do roka začít. Multifunkcni centrum v Zelnave by mělo poskytovat služby místním i turistům. Odpovídá to představam novodobeho farmare o budoucnosti Šumavy.

Pavel Stepanek:

Aby Šumava zůstalo Šumavou, musí, jak se říká dneska, pritahnout sametovy turizmus. To znamená nalakat sem lidi, aby se na něco podivali, aby si to uzili, ale ne aby to znicili. Když se udela naucna stezka, a dalekohledem ukaze nějaký nadherny středisko, třeba hnizdiste ptáků, a dá se to tem lidem dobre vysvetlit, proč je důležité to chránit, nedotykat se, nechodit tam, tak si myslím, že to je ten správny vývoj.

Autor

Jen kousek za ekofarmou Slunecna začíná vojenský prostor Boletice.

Pavel Stepanek:

Jsou zde ruzne rozvojove myšlenky, aby se tamhle za nami na Špičáku vytvořil nový areál pro lyžaře a vůbec pro turisty. Podle meho je to velký nesmysl. Lidé mi sice říkají, že jsem hloupacaty, že to sem privede turisty, ale já si myslím, že to je moc kratkodoba perspektiva. Na pár roku možná ze tady budou, ale potom už sem nebudou mít pro co jezdit. Protože co tady máme, nadhernou přírodu, tu si nicime, a pak jsme nahraditelni nebo vymenitelni s každým jiným střediskem. Když si vzpominam, dělal jsem před lety reportaz - image kampan pro Kapverské ostrovy, kde vlastně kromě jedné nadherne plaze nic nemají. Ale tu velice dobre prodali. Ale prodali ji tak, že dneska stojí na te plazi asi deset nebo i více hotelu, želvy, které tam dříve chodíly snaset vajicka, jsou nahrazeny ohryzky nebo hamburgery, který jsou zakopany v pisku, a turisty se tam dá nalakat jedine na all inclusiv nějaký exkluzivní hotel. já jenom doufam, že ty chyby, které se na svete staly, se nemusejí opakovat na Šumavě.

Autor

Jaka budoucnost Šumavu v příštích letech opravdu ceka? To záleží i na lidech typu rodiny Hosnových ve Vlcích jamach a Pavla Stepanka na Slunecne. Zatím se však zda, že jsou šumavským druhém vzačnejším než horecek mnohotvarny česky.