Dřeva je moc, neví kam s ním: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Dřeva je moc, neví kam s ním |Author=Veronika Němcová |Date=2007-04-14 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:48


Dřeva je moc, neví kam s ním
Author Veronika Němcová
Date 2007-04-14
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Po orkánu Kyrill jsou pily zavalene, těžaři vozi dřevo ke zpracování stovky kilometru daleko

Plzeň - Na Šumavě nevedi, co s dřevem. Po lednovém orkánu Kyrill jsou pily v regionu doslova zavaleny a už ho nestaci zpracovávat. ještě loni na podzim přitom zdejší lidi trapil nedostatek palivového dřeva. Teď naopak možnost nakoupit dřevo do zásoby. Hodne lidi toho vyuzilo a nyní už je skoro problém někde dřevo udat, řekl Jiří Korytak z Hartmanic. Dřevo ze Šumavy vozi těžařské firmy ke zpracování i stovky kilometru daleko - na Moravu, na Slovensko, do Rakouska i Německa. Uprednostnujeme samozřejmě dodavky pilam v kraji, a to především kvůli snadnější a levnější logistice. To, co se jindy vytěží za celý rok, ale letos musíme vytezime během pěti měsíců, hledáme proto možnosti odbytu i v cizine, řekl člen představenstva lesní společnosti Kralovsky hvozd v Nyrsku Milošlav Brotanek.

Odmítát některé dodavatele nyní musí největší pila v Plzeňském kraji Stora Enso Timber v Plane na Tachovsku. Podnik už má několik tydnu preplnene sklady a podle odhadu letos zpracuje mezirocne o 70 tisíc kubíků dřeva vice.

Nabidka našich dodavatelu je v současne době enormní a my nejsme schopni vyhovet všem. Obe naše pily jsou v současne době kapacitne naplnene. V současne době máme zásoby dřeva asi na tři týdny, řekl regionální ředitel obchodu Stora Enso Timber Martin Masek. Pila, která nyní nestiha, přitom ještě koncem minulého roku uvazovala o propoustení kvůli státnímu podniku Lesy České republiky: ten totiž včas neuzavrel smlouvy s těžařskými firmami a chtěl na dva měsíce stopnout těžbu. Hrozilo tak, že dřeva bude na trhu nedostatek.

Ceny klesaji, je lépe pockat?

Ceny pilarské kulatiny podle šéfa nyrských dřevaru Milošlava Brotanka od začátku roku klesly až o 500 korun. Kubík dřeva nyní stojí podle jakosti od 700 do 2000 korun. S odbytem na všechno vytěžene dřevo má nyní problém také lesní společnost Primda. Část dřeva proto uskladni a pocka s jeho prodejem na podzim. Budeme vytvaret takzvané mokre skladky, kdy se dřevo navrsi na sebe a kropi vodou, čímž se konzervuje, řekl vykonny ředitel podniku Jindrich Stejskal.

Lesni společnost Primda, která těží především ve státních lesích, má zatím uzavřene kontrakty do konce června a do te doby planuje vytěžit přibližne 180 tisíc kubíků.