Jihočeši se obávají kůrovcové kalamity: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Jihočeši se obávají kůrovcové kalamity |Author=Vladimír Vácha |Date=2007-09-20 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:49


Jihočeši se obávají kůrovcové kalamity
Author Vladimír Vácha
Date 2007-09-20
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Zastupitele kraje apeluji na vládu, aby zabránila ohrožení veřejných zájmu na Šumavě

Jihocesti krajští zastupitele se obávají možné kůrovcové kalamity, která by mohla ve svém důsledku narušit ekologickou stabilitu celé Šumavy. Zadaji proto vládu, aby rozhodla o urcení veřejného zájmu v ochraně přírody v Národním parku Šumava (NPŠ).

„Ministerstvo životního prostředí a správa národního parku prosazuji rozšíření území s bezzásahovým režimem s cílem mít na významné části parku takzvanou divočinu. To má podle našeho názoru za nasledek narust rozlohy území, na kterém došlo a stále dochází k rozpadu lesního systému a vzniku suchého lesa,“ řekl Pravu po uterním jednání krajských zastupitelu hejtman Jan Zahradník (ODS).

Vzhledem k tomu, že ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) rozhodl ponechat bez zpracování 133 tisíc kubíků polámaných stromu po lednovém orkánu Kyrill a letošní klimaticke podmínky jsou velmi priznive pro vznik kůrovcové kalamity, obávají se zastupitele, že mohou být vazne ohroženy další smrkové porosty.

Shoda napric politickým spektrem

S hejtmaném souhlasi i opozicni ČSSD a KSCM. Zastupitele napric politickým spektrem se shoduji v tom, že probíhajíci činnost v NPŠ rizena jeho správou a ministerstvem životního prostředí představuje zásadní narušení verejných zájmu dosud definovaných jak uzemnimi plany, tak i zákony na ochranu dalších slozek životního prostředí, ale i některých ustanovení listiny základních prav a svobod. Tuto činnost nelze provadet, pokud její záměr nebude zákonným způsobem nove definovan jako veřejny zájem. „Chceme-li po obcích odpovědnost, měly by mít na straně druhé i rozhodovaci pravomoci. Odpovědnost za ochranu přírody mají všichni stejným dilem, a to jak stát, tak i obce,“ konstatoval poslanec a krajský zastupitel Petr Brany (KSCM).

Dodal, že byl před nedavnem v okolí Churanova a v debate s místními obyvateli a znalci tamejsi přírody jasne vyplynulo, že příroda si na Šumavě s obnovou lesa sama nepomůže. „Trvalo by to stovky let, a proto ji je třeba pomoci,“ zdůraznil Brany.

Podobne hovori také krajska zastupitelka Jana Krejzova (ČSSD). „Už se příliš dlouho otalelo,“ tvrdí. Připomněla, že kraj nema bohužel žádné možnosti o spolurozhodovani o velmi důležité a rozlohou znacne části regionu. Cestou k tomu, jak podotkl hejtman, by mohlo být projednani a schvalení zvláštního zákona o Národním parku Šumava, který ostatne pozaduje i zákon 114/92 S. o ochraně přírody a krajiny.