Park by rád měnil lesy s obcemi: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Park by rád měnil lesy s obcemi |Author=Václav Janouš |Date=2007-09-22 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:49


Park by rád měnil lesy s obcemi
Author Václav Janouš
Date 2007-09-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Šumava - Absolutní zlom ve vlastnictví lesů na Šumavě chce správa národního parku. Nabízí, aby s ní obce smenily své lesy v rezervaci za jiné mimo ni. Důvod? teď totiž nemohou obce v lesích v nejcennějších zónách parku kácet stromy a prodávat dřevo, na cemz by naopak v hospodářských lesích vydělaly. Obce nyní nedostávají za omezení těžby ani korunu.

Volarska radnice vlastní 3,5 tisíce hektarů lesu. Necelou třetinu z nich - zhruba tisíc hektarů - má zablokovanou, protože jsou v národním parku a nemůže v nich těžit dřevo. ročně tak přicházi o stovky tisíc korun. Navrhu na handl s parkem ale dava kosem. Správa parku - potazmo ministerstvo zemědělství -by ji totiž nenabidlo lesy, které jsou v katastru Volar. V okolí žádné lesy nejsou, a abychom prijali nabidku na lesy padesát kilometru daleko, je nemyslitelne, protože bychom tam museli jezdit, najimat lidi a draze stavět hajenky, říká starostka Volar Martina Pospisilova.

S ní souhlasi i další starostové a upozornuji, že za zákaz kácet stromy v parku nemají ani korunu. stát nám naridi, že nesmíme kácet, ale to, že přicházime o peníze, nám nevykompenzuje. Dostali jsme loni deset tisíc korun, protože musíme platit dan z lesu, což je opravdu hubicka, řekla Pospisilova.

Ruznorodost vlastnictví lesu v parku je ale velký problém - třeba při letošním odstraňování kalamity po orkánu vznikaly na obecních pozemcích ryhy po těžké technice. To je problém, protože park vznikl napric vlastnictvím a těžařské firmy najimane obcemi samozřejmě tolik nedbaji na ochranu přírody, řekl náměstek ředitele šumavského parku Libor Hošek.