Na Šumavě vyjely zelené autobusy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Šumavě vyjely zelené autobusy |Author=Václav Janouš |Date=2007-06-22 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:49


Na Šumavě vyjely zelené autobusy
Author Václav Janouš
Date 2007-06-22
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Návrat autobusů pro turisty

Na Šumavě zacnou tento víkend naplno jezdit zelené autobusy určené hlavně pro turisty. Novinkou je spoj z Českých Budějovic na Kvildu, cestující z krajského města se tak dostanou do srdce Šumavy.

Šumava - Zelené ekologické autobusy, které většinou jezdí na bionaftu, začaly brazdit Šumavu. Letos nove pojedou autobusy z Českých Budějovic a Plzne na Kvildu. Tím budou obe krajska města spojena s centralni Šumavou. Milovnici cyklistiky se také mohou i s jizdním kolem vydat autobusem do německeho Bavorského lesa.

Národní park projekt podporuje, protože se tak snizi počet osobnich aut, která míří do hor Jako první ráno vyrazi na trať cyklobus z Českých Budějovic na Kvildu, který jede přes Netolice a Prachatice. Tento autobus má mezi kolari povest nejpohodlnejsího spoje. Další linky pak jedou i přes český Krumlov či Horni Planou. ráno zájemce odvezou i s jizdním kolem na Šumavu, vecer je zase přepravi zpet.

Ceny se v cyklobusech proti loňsku nežmenily. Cena jizdenky se vypocitava stejne jako v minulem roce: každý z turistů zaplati podle kilometru jizdenku ve srovnatelných cenach s beznou linkovou dopravou, za přepravu jizdního kola pak ctrnact korun.

Autobusy pro cyklisty jedou do konce června kvůli nižšímu zájmu turistů jen o víkendech, o prázdninách pak denně. Právě cyklistů je na Šumavě rok od roku vice. Například vloni jich z celkového poctu zhruba dvou milionu návštěvníku prijelo na Šumavu s jizdním kolem přibližne osmdesát procent.

Vytizena trasa z Železné

Rudy přes Špičák Dosud nejvytizenější trasa byla přitom z Železné Rudy přes Špičák, Prášily, Srni a Modravu na Kvildu, odkud jel hned pripoj do Borových Lad a Kaplice pod Boubínem. Od července do konce srpna tu autobus pojede denně, celkove sedm spoju za den. Z Kvildy se turisté mohou vydat pripojem na Horskou Kvildu a Bučinu, odtud pak autobusy do německa, řekl mluvčí Šumavského parku Radovan Holub. V červnu a v září jezdí cyklobusy na Bučinu jen o víkendech.

Az do Bavorského lesa

Prave Bučina je rozcestnikem pro turisty, kteří míří za hranice - mohou tu totiž nastoupit do německeho autobusu pro turisty, který je odveze do Národního parku Bavorský les, tedy na druhou stranu Šumavy. Jizdenky na německou dopravu stojí šest či dvanact eur podle delky trasy. Bavorské Igelbusy odvezou turisty do Mauthu, k infocentru v Neuschonau, do Spiegelau, na Luzný či do Grafenau.

Nejlakavější je Igelbus do Neuschonau, volny vybeh zvířat tam je zajimavy především pro rodiny s detmi. Jizdenky lze zakoupit i na českém území třeba v informačních centrech.

Zelené autobusy Základní informace - v červnu jezdí jen o víkendech, o prázdninách pak každý den - většina zelených autobusu přepravuje i jizdni kola - jizdeňka: cestující platí bezne jizdne podobne jako v linkovém autobuse a 14 korun za kolo - letos poprvé pojedou autobusy z Českých Budějovic a Plzne na Kvildu. Tím budou obe krajska města spojena s centralni Šumavou Zdroj: NP Šumava