Česku hrozí kůrovcová kalamita: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Česku hrozí kůrovcová kalamita |Author=Právo |Date=2007-06-25 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} S ohledem na dosava…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:49


Česku hrozí kůrovcová kalamita
Author Právo
Date 2007-06-25
Source Právo
Genre tisk
Respondent

S ohledem na dosavadní počasí mohou být už tyto dny kritické z hlediska dalšího vývoje lesu

Lesum v Česku hrozí historicky nejrozsáhlejší kůrovcová kalamita. Už tyto dny mohou být kritické z hlediska dalšího vývoje, řekl Pravu vedoucí biologicke laboratore v Chelcicích Oldřich Pultar, který problematiku kůrovce dlouhodobe sleduje. S ohledem na dosavadní počasí očekávaji lesníci, že nova generace kůrovce letos vyletne o zhruba ctrnact dni dříve než je tomu v jiné roky. V nejteplejsich oblastech republiky očekávame skutečne už tento tyden, že kůrovec dokonci svůj vývoj. Přitom obvykle je to až na prelomu června a července, potvrdil Vladimír Dolejsky, vyrobne technicky ředitel státního podniku Lesy České republiky (LCR). Podle lesních odborníků se může vyvinout silna druha generace kůrovce. Ta by napadla, vysoké procento nežpracovaneho polomového dříví, což je optimalni pro kalamitní vývoj v dalších letech, ve kterých by kůrovec začal kromě polomů napadat i zdrave stojate stromy. Zprava šumavského parku však dělá vše, aby tomu zabránila, uvedl Pultar, podle ktereho jsou splneny všechny podmínky pro přemnožení kůrovce. Může dojit k poměrně rozsáhlé devastaci lesu a to hlavně tam, kde nebudou provedena patricna ochranna opatření, uvedl Pultar a poznamenal, že rozsah polomů i další podmínky pro mnození kůrovce napovidaji tomu, že při nezvládnuti kalamitního vývoje, by mohly v následujících trech letech škody dosahnout až rozsahu podobnemu zatím největší kůrovcové kalamitě před 150 lety v schwarzenbergských lesích.

Nekde zbývá vytěžit ještě polovinu polomu

Na území Národního parku Šumava se podařilo už zpracovat kolem 495 000 kubíků polámaných stromu z celkového množství 800 000 kubíků. Postupujeme z nižších ploch do horských, kde jsou podmínky pro těžbu narocnejsi, neboť polomy jsou rozptyleny. Na některých místech pouzijeme k ochraně před kůrovcem na ležících stromech biocidy, řekl Pravu mluvčí správy Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava Radovan Holub. Připomněl, že spousta polámaných a vyvrácených stromu však stále ještě leží i v te části Šumavy, která nespada pod správu národního parku.

Obdobna situace je i na Novohradsku, které bylo ničivým Kyrillem postiženo nejhure na jihu Čech. zbývá zde vytěžit ještě polovina z celého objemu kalamity, která citala celkem 700 tisíc kubíků dřeva. Do konce června polomy určitě nežlikvidujeme, řekl Pravu Svatopluk Hanus, zástupce správce lesní správy Nove Hrady společnosti Lesy ČR. Zhruba osm tisíc kubíků polomového dřeva z letošní lednove kalamity zůstane po zákonem stanovenem datu 30. června urcujícím konec likvidace následku větrné smršťe, ležet v Krkonosich. Vichru padlo v nejvyšších českých horách zacatkem roku za obet celkem 72 tisíc kubíků převažne smrkových porostu.

Ochranáři vyuzivaji všechny prostředky, jak celit hrozici kůrovcové kalamitě. Kůrovec, které mu kalamita poskytla zivnou pudu se sice nebezpečne rozsiril, ovšem nelze doposud mluvit o žádné hrozici katastrofe. Nevytěžene dřevo, které zůstává v lese jsme s předstihem proti napadení kůrovcem nalezite osetrili, ubezpecuje odborny pracovník Správy Krkonosského národního parku Jan Hrebacka.

V Karlovarskem kraji zbývá dotěžit zhruba třetinu kalamitního dřeva. Nepředpokládáme, že by se kůrovec v kraji rozsiril víc než v minulých letech. Provedli jsme totiž vsechna možná preventivní opatření, jako je umistovani lapačů či lapáku, odvazime zpracované dřevo z lesa atd., uvedl ředitel Inspektorátu Lesů ČR v Karlových Varech Jiří Smykal.