Ruské sruby míří na Šumavu: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Ruské sruby míří na Šumavu |Author=Václav Janouš, Eva Tichá |Date=2007-05-25 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Resp…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:49


Ruské sruby míří na Šumavu
Author Václav Janouš, Eva Tichá
Date 2007-05-25
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Zástupci firmy z vychodu hledaji pozemek pro stavbu srubove vesnicky.

Zástupci obci jsou proti

Šumava - Šumavské obce objizdeji zástupci ruské firmy, která chce na Šumavě stavět srubovou vesnicku. Lidem se to příliš nelíbí. Ve středu odpoledne navstivili Novou Pec na brehu Lipenského jezera a chystají se i jinam. Starostce Nove Pece popsali svůj záměr s tím, že cena pozemku není rozhodujici. „Chtějí postavit srubovou vesnicku, hovorili o osmi srubech. Nejlépe by se jim libil pozemek v lese a u vody, na penězich jim příliš nežalezi, protože když jsem rekla, že metr takového nežasitovaneho pozemku bude stát třeba dvanact set, tak rekli, že to není problém,“ řekla zastupitelum starostka Nove Pece Zuzana Janatova. Ta se se zástupci ruské firmy, jejiz jmeno nezná, dohodla, že v třetím tydnu června prijedou znovu s konkrétním projektem, aby zastupitele mohli rozhodnout, zda takovou vystavbu na svém území chtějí. bývaly starosta Jaroslav Kozeluh je proti. „Sruby nebyly původní zástavba na Šumavě, tady se stavely naprosto jiné domy,“ varoval Kozeluh.

Další šumavský Disneyland?

Podobny projekt už přitom vyrostl na Borove Lade v šumavském parku. Tam stojí domy tak blízko sebe, že ministr životního prostředí Martin Bursík oznacil lokalitu za Disneyland. Na jednom miste totiž stojí třicet devet apartmanových domu s dvaadevadesáti byty. Kdyby se přitom autori inspirovali šumavskými zvyklostmi, stalo by v lokalitě jen deset domku. I proto chce ministr životního prostředí Martin Bursík zvýšit pravomoci správy parku při povolovani staveb.

„Zvolena architektura některých domu na Šumavu nepatri a kazi krajinny raz. Na Šumavě musí být zachovana rozptylena vystavba, která odpovídá tradicim,“ řekl Bursík.

Sprava parku přitom fakticky proti stavbe srubu na Šumavě není, ale musí zástavba odpovídát původnímu rozptylení domu. „Pokud to nebude smouli vesnice, jak se říká, a byly by sruby zasazeny do krajiny tak, aby ji nenarusovaly, pak bych osobně proti tomuto projektu nic neměla,“ řekla Marie Kubaskova ze správy parku.

Podobny projekt okamžite odmitl starosta Horské Kvildy Eduard Hones. „V obci už nechceme nic stavět a už vůbec ne sruby. Územní plán máme uzavřeny,“ řekl starosta.

Podobny názor má i jeho kolegyne z Kašperských Hor Alena Balounova. „Sruby bychom u nás nechtěli. Neschvalili bychom je my, natoz správa chráněné krajinné oblasti,“ tvrdí Balounova. město má vytipované lokality, kde by mohli lidé stavět. „Pocitame tam s individualni vystavbou rodinných domu. Jeden bytovy dum pak planujeme vedle domu s pecovatelskou sluzbou,“ říká starostka.

Vesnici plnou apartmanu pro dvanact stovek hostu hodlal stavět před časem zahraniční investor také na šumavském Špičáku. Zastupitele tam podnikatelský projekt hned odmitli. „Nejcennější část Špičáku by se zastavela komercni zástavbou,“ vysvětlil stop stavbe starosta Železné Rudy Michal Snebergr.