Bikepark musí zrušit: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Bikepark musí zrušit |Author=Eva Tichá, Veronika Němcová |Date=2007-07-31 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:49


Bikepark musí zrušit
Author Eva Tichá, Veronika Němcová
Date 2007-07-31
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Správci Šumavy nařídili podnikatelům na Špičáku zbourat trať pro cyklisty Špičák - Správci Šumavy tvrde zásahli proti jedinemu bikeparku v regionu.

Trat pro vyznavace volneho jezdení na horských kolech, která leží na sjezdovkach Sportovního areálu na Špičáku, nařídili odstranit. Provozovatele musí všechny prekazky úklidit a přírodu v lese i mimo něj uvest do původního stavu. K tomu navíc mají zaplatit pokutu 150 tisíc korun.

Cykliste v bikeparku jezdí teprve měsíc. Teď to vypadá, že si ho už moc neuziji. Urednici chráněné oblasti, na jejímž území sportovní areál leží, považuji stavbu za nelegalni. Odstraňte stavbu a do šedesáti dnu po nabyti právní moci rozhodnutí uvedte teren do původního stavu, napsal na Špičák Ivo Prochazka ze správy chráněné oblasti. Podnikatele nic bourat nechtějí. Zcela jiste se proti rozhodnutí odvolame, říká Vladimír Kasík ze sportovního areálu. Tohle rozhodnutí považujeme za svevoli pana Prochazky. Není to oficialni názor vedení parku, se kterým jsme celou věc konzultovali. Je to sikana státního úředníka, tvrdí Kasík.

Spor o bikepark se tahne už měsíce. Sportovní areál ho začal budovat bez souhlasu ochránců přírody. tvrdí, že před zahajením práci si na stavebním urade zjistil, že na vybudovani nepotrebuje povolení, protože nejde o klasickou stavbu.

Ochránci Šumavy se ale opiraji o zákon na ochranu přírody. trať je v druhé zóně CHKO, kde je zakázáno provadet terénní úpravy znacneho rozsahu, což se v tomto případě stalo, vysvětlil už dříve Ivo Prochazka. Včera se ke svému cerstvému rozhodnutí nevyjádřil. Je na dovolene, stejne jako ředitel národního parku František Krejčí. Vyznavaci kol jsou proti bourani. Nedokazu si představit, že by park, který bikeri tak hojne vyuzivaji, někdo zrusil. já jsem tam každý víkend a rada mých kamaradu tam jede třeba na týden nebo dva. Kdyby trať zrusili, pak už bychom neměli v kraji kde jezdit, říká Jan Pochop z Plzne.

Proti bourani je i krajska radni pro oblast cestovního ruchu Olga Kalcikova. Z hlediska toho, co dnes lidé v oblasti cestovního ruchu hledaji, je bikepark samozřejmě prinosem, tvrdí. Ale netroufla si říct, kdo má ve sporu pravdu. Nemam dost informaci, uvedla Kalcikova.

Správci Šumavy podnikatelům na Špičáku rovněž nařídili, at po zbourani bikeparku pět let sleduji erozni ryhy. Pokud budou hlubsi než pět centimetru, musí okamžite udělat protierozni opatření. To je komicke, když vidite, jak dnes vypadaji lesy po likvidaci orkánu. Na Rozvodi jezdí stroje, které tam dělají hluboke ryhy, které nikomu nevadí, říká Tomáš Paral, který Špičák navstivil jako turista. Tohle rozhodnutí považujeme za sikanu ze strany státního úředníka