Na Šumavu se vracejíorchideje: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Šumavu se vracejíorchideje |Author=Oldřich Janeba |Date=2007-08-03 |Source=novinky.cz |Genre=internet |Respondent= }} Šuma…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:49


Na Šumavu se vracejíorchideje
Author Oldřich Janeba
Date 2007-08-03
Source novinky.cz
Genre internet
Respondent

Šumava - Vzácnou orchidej srstnatec Traunsteineruv bylo možné na šumavských loukach najít před deseti lety jen zazrakem, dnes je to bezny jev. Zaslouzili se o to sekaci lucnich porostu v chráněných oblastech. Rucni sekani nařídilo před lety ministerstvo životního prostředí. „Je důležité vysekat všechno, co by mohlo původní vegetaci zastinit a znemoznit ji existenci,“ říká Romana Maunova ze sekce výzkumu a ochrany přírody Národního parku Šumava. díky těmto zásahum se v hojne mire kromě orchideji objevuji i některé kosatce či krokusy. Kolik druhu rostlin zmizelo v minulých desetiletích neodborným osetrením horských luk, nikdo netusi. „Existuje černý seznam, ale není uplny. Na Šumavě byly některé oblasti čtyři desítky let za draty. Kdo ví, co tam všechno zmizelo,“ smutni Maunova.

Sezonni brigadnici odstraňuji především vrbu, osiku a olsi. Pravidelne secení pomaha likvidovat také premnozeny tuzebnik jilmovy. „Momentalne je na území parku rucne koseno asi 32 hektarů a dalších 32 hektarů spasaji ovce,“ uvádí Maunova. Plochy mají brigadnici rozdělene podle vegetačního období až do konce srpna, nyní pracuji u Kvildy, v Prášilech či v Mrtvem luhu, tedy v nejcennějších zónách Národního parku Šumava (NPŠ). Plochy, které se takto osetruji, byvaji často podmáčene či spatne přístupne, takže technika se tam nema šanci dostat. Miroslav Mikes pracoval čtyři dny s krovinorezem v přírodní rezervaci Chlum na levem brehu Vltavy. Při secení musel dávat pozor, aby nepoškodil trsy odkvetleho kosatce sibirskeho. „Zda se mi, že je tady větší sucho než loni,“ řekl Mikes, který si takto během leta privydelava už řadu let. Ochránci přírody se musí při kosení luk řídit vegetačními cykly. Pozorne cekaji, až vzačne druhy odkvetou. „Je důležité odhadnout pravy moment, aby se nestihly rozmnožit druhy, kterých se chceme zbavit,“ říká ochranarka. „Pred valkou tady byla malá policka a louky, o které se vzorne starali hospodari. Minuly režim sekal jen ta místa, kam se dostal mechanizaci. díky dotacím ministerstva životního prostředí teď zachranujeme, co se dá,“ říká na zaver Romana Maunova.