Expremiér: Bikepark nevadí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Expremiér: Bikepark nevadí |Author=Eva Tichá |Date=2007-08-16 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=Jan Stráský…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:49


Expremiér: Bikepark nevadí
Author Eva Tichá
Date 2007-08-16
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent Jan Stráský

Spory na Šumavě

Předseda Klubu českých turistů a nekdejsi premiér Jan Stráský je ve sporu o bikepark na šumavském Špičáku na straně sportovního areálu. tvrdí, že stanovisko národního parku trať zbourat je nesmysl.

Šumava - Předseda Rady šumavského národního parku a předseda Klubu českých turistů Jan Stráský se na svazich šumavského Špičáku v detství jako Plzeňak ucil lyžovat. Také letní využití areálu, ve kterém jeho správci nove vybudovali sporny bikepark, se nekdejsimu premiérovi poslední federalni vlády zamlouva.

„Nic nového se tam kvůli tomu nenici, v areálu je vybudovana infrastruktura a v neposlední rade se tím vyresi i problém, že se bikeri nebudou honit někde jinde po lesích,“ říká Jan Stráský.

  • Je dobre, že se zimní areály vyuzivaji i v létě?

Určitě. Takové aktivity podporuji obecne, protože si myslím, že moderni cestovní ruch vyžaduje, aby kapacity, které k němu byly vybudovany, byly vyuzivany celorocne. Znam to dokonale z Lipna, kde je opacny problém než na Špičáku. Je tam velké jezero, na něm tisíce lidi v létě, ale v zimě tam není co dělat, a tudíž tam lidé nejezdi.

  • Co si myslite o bikeparku? Poškodila tahle stavba nějak přírodu?

Pokud jsem dobre informovan, tak takových bikových drah se stavi po celé Evropě pod sjezdovkami cela rada. Je to asi nejvhodnější spojení letní a zimní aktivity. Na Špičáku jsem se byl podívat a prosel jsem celou drahu. Je to stavba, která byla udelana citlive a stejne se odviji na území, které z hlediska přírody bylo zasazeno, a která je tedy udelana velmi hospodarne.

  • Co si tedy myslite o stanovisku správy chráněné krajinné oblasti, která nařídila areál zrušit?

O tom si nemohu myslet nic jiného, než že to stanovisko nevzniklo dialogem, ale jednostranným rozhodnutím a ze je třeba ho znovu polozit na stul a diskutovat o něm. I ředitel národního parku veřejne sdělil, že vytvořil komisi a ze znovu posoudí všechny okolnosti této stavby. Nejde přitom jen o bikepark. Sporu na Zeleznorudsku je cela rada.

  • Co je třeba dělat, aby se spory vyresily ke spokojenosti obou stran?

Především se musí jednat. Za druhé se musí prijmout myšlenka, že ochrana přírody má za ukol chránit přírodu. Ale to znamená, že mne, tedy tomu, kdo má zájem na rozvoji, musí poradit nejvhodnější misto, kde to mám udělat. A ne mi jen říkát, že to dělat nemam.

  • Správa chráněného území tak dnes nejedna?

Ne. Názorny priklad je zmena územního planu Železné Rudy, kde park při prvním vyjádření k více než třiceti polozkam rovnou řekl, že o nich vůbec nebude jednat. že to odporuje tomu a tomu. Tak si to tedy nepředstavuji, a pokud to tak půjde dal, nikdy na Šumavě nebude klid.

„Chránit přírodu, to neznámena jen říkát, co se kde dělat nesmí. Měli by zároveň doporučit, kde by se to dělat mohlo“

Bike park Špičák

Udajne nejlepší bikepark v České republice, který za čtvrt milionu korun letos vybudoval Sportovní areál Špičák v Železné Rude. 2300 metrudlouhá trasa pro sjezd na horských kolech s drevenými prekazkami vede převažne po zimnich sjezdovkach (letecky snimek). Správa CHKO Šumava ale rozhodla o tom, že provozovatele musí drahu odstranit a zaplatit 150 tisíc korun pokuty. Stavba, která podle ekologu poskozuje životní prostředí, byla postavena bez jejich svolení. Vedení sportovního areálu se odvolalo a konecne rozhodnutí má padnout do začátku října.