Farmáři chtějí střílet rysy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Farmáři chtějí střílet rysy |Author=Václav Janouš |Date=2007-11-30 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:50


Farmáři chtějí střílet rysy
Author Václav Janouš
Date 2007-11-30
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Blanský les - Nad chráněnými rysy ostrovidy, kteří žijí na Šumavě i v Blanskem lese severne od Českého Krumlova, se stahuji mracna.

Tamní farmari tvrdí, že jim selmy za poslední dva roky potrhaly desítky zvířat a způsobily mnohatisicove škody. Hrozí proto, že je postrili. Podle zákona by se ale dopustili trestneho cinu.

Například jednomu zemedelci hospodaricimu v Blanskem lese zabil rys tele v hodnote 4,5 tisíce korun, žemedelcum v Prisecne na Českokrumlovsku zase ustval ovce za zhruba šedesát tisíc korun.

„V prvním případě zemedelec nenahlasil škodu na teleti včas. Ve druhém byl posudek odbornika takový, že nemůže ani vývratit, ani vyloucit, že škodu způsobil rys. Takže ani jeden peníze nedostal. Zemedelci nevěří tomu, že by to udělali zdivoceli psi, a mnoho z nich vypravi o těchto případech svým kamaradum myslivcum. V nich to pak vzbuzuje akorát pocit, že rys je škodna, kterou musí strilet,“ upozorňuje Zuzana Veverkova, zoolozka z Institutu aplikované ekologie Daphne v Českých Budějovicích.

Nikdo z farmaru nahlas nerekne, že o zastrelení rysa uvazuje. Rovnez neukaze na toho, kdo již v minulosti zvíře upytlacil.

Přitom je ale veřejným tajemstvim, že na Šumavě a v Blanskem lese usmrti kulky minimálně pět těchto selem ročně a další právě kvůli tisícovým škodam ještě farmari či myslivci zastreli.

Další ze zemedelcu uvedl, že dokladu pro odbor životního prostředí kraje pro nahradu škody je potřeba tolik, že se nedivi, že to někdo bude chtít řešit po svém – s flintou v ruce.

Ekologové jen kroutí hlavou „Každý si postěžuje v hospode, že má zamordovana další zvířata. Když pak někdo uvidí rysa, klidne ho může zastrelit. Pak vzniká dojem, že je to proste škodna,“ dodal chovatel, který si pral zůstat v anonymite.

Nad tím kroutí hlavou ekologičtí aktivisté. „Pokud budou mít zemedelci odborny posudek, který jasne stanovi, že škodu způsobil rys, pak jim krajský úřad škody vykompenzuje. Není důvod, aby tomu tak nebylo,“ řekl Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Paradoxne právě Hnutí DUHA na Šumavě dělá vše pro to, aby selmy ochranilo.

Dobrovolnici třeba během roku chodí do terénu a patraji po myslivcich, kteří by chtěli nelegalne selmu ulovit. Zatím nikoho nedopadli.

„Zemedelci nevěří, že to udělali zdivoceli psi. Vypravi to myslivcum a vzbuzuji v nich pocit, že rys je škodna.“ Zuzana Veverkova, zoolozka