Novýprogram parku Šumava: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Novýprogram parku Šumava |Author=Petr Pokorný |Date=2007-06-14 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Vybudovani site sest…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:50


Novýprogram parku Šumava
Author Petr Pokorný
Date 2007-06-14
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Vybudovani site sesti návštěvníckých center a pozorovacích míst pro sledovani zvířat ve volne přírodě a vybudovani centralni zachranné stanice a několika pohotovostních stanic pro ohrožena a handicapovana zvířata je cílem nového zoologickeho programu šumavského národního parku. Centralni zachranna stanice má být zrizena nedaleko hraničního přechodu Strazny. V další etape probehne overovani vyberu vhodne lokality pro zachrannou stanici a správa parku zvazi, jake z ohrožených druhu by bylo možno případně vypoustet do volne přírody. Zachranny program se bude pravdepodobne tykat např. Silne ohroženého druhu tetrivka obecneho a pustika belaveho, ale i zvířat nemocných a zranenych. účelem zachranné stanice je připravit zvířata pro navrat do volne přírody. Pokud zvířata nelze vypustit pro něvyléčitelnost, bude stanice sloužit i k dlouhodobe peci.

Do pripravy a schvalování projektu budou zapojení specialiste na život jednotlivých druhu, aby zachranna stanice a návštěvnícka centra splnovaly nejprisnější pozadavky podle současných předpisu a na urovni současneho vědeckého poznani, uvedl vedoucí zoologickeho programu ze Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava Miloš Juha. Návštěvnícka centra pro pozorovani zvířat budou zamerena na detailni poznani volne zijici zvěře, jako je například jelen či srnec, a původních šumavských vodnich živočichů (pstruh, lipan, vranka, mnik, rak), případně i tech, kteří se na Šumavě již nevýskytuji (zubr, vlk).

Návštěvnícka centra pro pozorovani zvířat nebudou kopirovat systém zoologických zahrad. Jejich cílem je ukázat návštěvníkům místní a ve volne přírodě se výskytující druhy v jejich přirozeném biotopu, a zvýšit tak atraktivitu území parku. Vlastní zařízení pro pozorovani zvířat by měla být budovana v blízkosti přirozených lokalit a měla by simulovat zazitky z pozorovani přirozené se pohybující zvěře. Projekt bude probihat v koordinaci se správou Národního parku Bavorský les, která má s budovaním volných vybehu zvířat velké zkušenosti, zdůraznil mluvčí správy parku Radovan Holub.