O majetku v Dobré Vodě stále nejasno: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=O majetku v Dobré Vodě stále nejasno |Author=Radek Pecák, |Date=1994/02/16 |Source=Rudé Právo |Genre=tisk }} Šumavské obc…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 5. 10. 2015, 02:08


O majetku v Dobré Vodě stále nejasno
Author Radek Pecák
Date 1994/02/16
Source Rudé Právo
Genre tisk
Respondent

Šumavské obce chtějí o objektech v bývalém vojenském prostoru rozhodovat sami

Ani po bezmála třech letech od doby, kdy rozhodnutím vlády č. 541/91 zanikl vojenský újezd Dobrá Voda na Šumavě, není známo, zda a v jakém rozsahu dostanou tři šumavské obce - Prášily, Hartmanice a Srní - historický majetek, který jim v roce 1952 zabrala armáda.

Jak pro RP uvedl starosta Prášil Jindřich Šebesta, jedná se zejména o budovy a zařízení, které v minulých desetiletích náležely do správy Vojenských lesů a statků, a budovy v okolí vlastních cvičišť a střelnic využívaných jako ubikace a sklady. Podle návrhu z podzimu minulého roku z jednání na klatovském okresním úřadě by měla být prodejem nemovitostí pověřena zdejší okresní privatizační komise a výtěžek by si mezi sebou měly rozdělit obce, okresní úřad a stát v poměru 60:20:20. O tomto návrhu, s nímž však představitelé obce Prášily nesouhlasí, by měla jednat česká vláda. Jak zdůvodnil starosta Prášil J. Šebesta, jen těžko by mohl vysvětlit zdejším obyvatelům, proč 40 % ze zdejšího majetku připadne státní správě, když ta do něj celé tři roky nevložila ani korunu. "Navíc, " připomenul, "třetina bývalého vojenského újezdu se rozkládá na území Národního parku Šumava. Pokud bude majetek prodávat privatizační komise, bude jediným hlediskem suma, kterou někdo nabídne. Může se pak stát, že tu budeme mít něco, co vůbec nechceme a co by tu také nebylo, kdybychom o tomto majetku mohli rozhodovat sami."