Aktivisté pokračují v blokádě na Šumavě: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Aktivisté pokračují v blokádě na Šumavě |Author=ČTK, |Date=1999/09/06 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk }} Dokud kůrove…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 10. 4. 2017, 03:16


Aktivisté pokračují v blokádě na Šumavě
Author ČTK
Date 1999/09/06
Source Lidové noviny
Genre tisk
Respondent

Dokud kůrovec nevylétne ze stromů, neustoupí ekologičtí aktivisté od blokády šumavského národního parku. Dřevaři tam káceli stromy napadené škůdcem v nejpřísněji chráněné oblasti.

PRAHA/PRACHATICE - V pralese Trojmezná již od 20. srpna neporazili lesní dělníci ani jeden strom napadený kůrovcem. Ekologičtí aktivisté ale přesto stále blokují nejpřísněji chráněnou zónu Národního parku Šumava, kterou zahájili 27. července. Bojí se totiž, že správa parku začne kvůli kůrovci znovu kácet stromy, které nebudou mít ochránce. "Je nás tu téměř dvacet a zůstaneme zde nejméně do poloviny září. Prostě do doby, dokud kůrovec z napadených stromů nevylétne, a kácení tak ztratí smysl," vysvětlil pokračující blokádu mluvčí aktivistů Martin Klásek. Dodal, že alespoň trojmezenský prales, člověkem nejméně ovlivněný komplex smrkového lesa v České republice, by měl zůstat bez zásahu lidské ruky. Správa šumavského parku už dvakrát odmítla návrhy ekologů, kteří slíbili ukončit blokádu, když přestane kácení stromů napadených kůrovcem. Ředitel správy parku Ivan Žlábek přitom několikrát opakoval, že na zásazích proti kůrovci, a to i v prvních (nejpřísněji chráněných) zónách parku včetně dosud nedotčené Trojmezné trvá. Blokáda ekologických aktivistů podle něj podstatným způsobem snížila účinnost zásahu proti škodlivému brouku. Může se tedy stát, že v napadené oblasti bude likvidace stromů kůrovcem v příštích letech pokračovat, možná dokonce s větší intenzitou. Odpůrci kácení napadených stromů v prvních zónách parku se ale odvolávají na stanovisko některých odborníků. Podle nich je menší zlo nechat stromy na pospas kůrovcům. Poškozený porost prý představuje lepší ochranu mladých stromků ipůdy a znamená větší šanci na obnovu lesa.

Káceny byly izdravé stromy

Značnou pozornost ekologických aktivistů i veřejnosti nedávno vyvolala informace České inspekce životního prostředí, podle níž nepadají k zemi jen škůdcem napadené stromy. Mezi deseti kmeny pokácenými před dvěma týdny v šumavském pralese Trojmezná byly podle inspekce kůrovcem napadeny jen dva. Na případ nepovoleného kácení upozornil inspektory jeden z ekologických aktivistů. Ekologům, kteří bránili les před motorovými pilami, se údajně podařilo "zachránit" asi tisícovku stromů. Dřevorubci nyní již nekácejí. "Správa parku podle našeho názoru zřejmě čeká, až blokádu pro nedostatek lidí nebo pro špatné počasí ukončíme," uvedl Klásek na dotaz, jak si ekologové vysvětlují, že kácení v této lokalitě již delší dobu nepokračuje.