Kůrovec na Šumavě rozděluje vědce na dva tábory: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kůrovec na Šumavě rozděluje vědce na dva tábory |Author=Vlaďka Hradská, |Date=1999/04/12 |Source=Zemské noviny |Genre=ti…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 10. 4. 2017, 08:21


Kůrovec na Šumavě rozděluje vědce na dva tábory
Author Vlaďka Hradská
Date 1999/04/12
Source Zemské noviny
Genre tisk
Respondent

Případné kácení v první zóně není pro peníze, ohrazuje se proti nařčení park

České Budějovice/Vimperk - Hnutí Duha se rozhodně staví proti jakémukoliv zásahu lidské ruky v I. zóně Národního parku Šumava. Spolu s ekology odmítli zásah do ochranného režimu parku i zástupci Entomologického ústavu Akademie věd ČR a někteří další vědci. Všichni společně vydali koncem minulého týdne prohlášení, v němž radí ministru Kužvartovi: Nekácejte v nejcennějších částech Šumavy.

Podle zástupce ekologických aktivistů Jaromíra Bláhy by tím správa parku nejen porušila platné zákony, ale i zpochybnila samotnou existenci I. zón. Diskuse o kácení napadených stromů v srdci Šumavy je právě v těchto dnech mimořádně aktuální. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart by se měl již tento týden rozhodnout, zda se přikloní ke stanovisku vědecké rady správy NP a podpoří ve výjimečných případech kácení napadených stromů na přibližně sedmi procentech nejcennějších ploch Šumavy. »Ať už bude rozhodnutí ministra jakékoliv, největší díl odpovědnosti bude na správě parku. Ani vědci samotní nemají jasno a rozdělili se na dva tábory. Jedni jsou pro bezzásahový režim a druzí pokládají kácení napadených stromů za nejúčinnější řešení v boji proti lýkožroutovi. Budeme muset volit menší zlo,« míní tiskový mluvčí NP Šumava Zdeněk Kantořík. Současně se rázně ohradil proti podezření, že hlavním důvodem jsou peníze, které by za vytěžené dřevo utržili: "Je to naprostý nesmysl. Pokud by se tam skutečně kácelo, tak všechny stromy zůstanou na místě, pouze by se oloupala a spálila napadená kůra." Připomněl také, že ani vedení NP nemá z odborného hlediska jednoznačný názor na případný zásah. Navíc by byl tento postup v místech, kde každý turista musí dodržovat přísná pravidla ochrany přírody, pro veřejnost demoralizující. Ekosystém se však díky kůrovci rozpadá mnohem rychleji a ohrožuje už i soukromé lesy na rakouské straně hranice. Není proto vyloučeno, že v nejbližší době požádají jihozápadní sousedé o vytvoření ochranného pásma a české straně přibyde další problém k řešení.