Blokáda chrání stromy s kůrovcem: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Blokáda chrání stromy s kůrovcem |Author=ČTK, |Date=1999/08/17 |Source=Blesk |Genre=tisk }} Správa Národního parku Šumav…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 10. 4. 2017, 14:27


Blokáda chrání stromy s kůrovcem
Author ČTK
Date 1999/08/17
Source Blesk
Genre tisk
Respondent

Správa Národního parku Šumava ekologům neustoupila

VIMPERK - Správa Národního parku Šumava nepřestane kácet v pralese Trojmezná stromy napadené kůrovcem. Správa se tak včera podle svého ředitele Ivana Žlábka po důkladném zvážení všech okolností rozhodla neustoupit blokádě ekologů, kteří brání kácení. "Vzhledem ke svěřené odpovědnosti za dané území trváme na výkonu rozhodnutí orgánu státní správy, tedy na diferencovaných zásazích proti kůrovci v prvních zónách včetně Trojmezné," řekl včera Žlábek.

Vedení parku tak odmítlo čtvrteční návrh mluvčích účastníků blokády, že blokádu ukončí, pokud správa parku zastaví kácení stromů v Trojmezné. Žlábek včera zdůraznil, že ekologičtí aktivisté, kteří od 27. července brání v kácení kůrovcem napadených stromů, způsobují v pralese Trojmezná další gradaci kůrovce a v důsledku toho je možné v této lokalitě očekávat jeho několikanásobné namnožení. "Znovu jsme aktivisty upozornili, že některými činnostmi souvisejícími s blokádou se dopouštějí protiprávního jednání. Se znepokojením sledujeme stupňující se drobné fyzické střety, k nimž v místě blokády dochází. Při blokování a setrvávání v porostech, v nichž se provádí asanace napadených stromů, může dojít i k ohrožení života a zdraví aktivistů i lesního personálu," připomněl Žlábek. Ekologové budou podle jejich mluvčího Mojmíra Vlašína v blokádě pokračovat. "Jsme rozhodnutím správy parku zklamáni, poněvadž v něm není ani náznak nějakého kompromisu. Je vidět, že pan ředitel nic nepochopil. Především nepochopil, že národní park není kácení stromů, ale ochrana přírodních procesů," uvedl Vlašín. Blokáda bude podle něj pokračovat minimálně do první dekády září, což je zhruba doba, do níž má kácení kůrovcem napadených stromů smysl. Po této době již v pralese nebudou stromy, z nichž kůrovec vylétá. "Pokud budou ekologové v pralese Trojmezná blokovat stromy, nebudeme je kácet. Lidský život a zdraví jsou pro nás přednější než asanace stromů," řekl ke stanovisku ekologů ředitel Žlábek. Připomněl, že ekologové se blokádou dopouštějí přestupků, ale případné zranění či usmrcení někoho při kácení stromů by bylo trestným činem.