Kůrovec už vylétá z napadených stromů: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kůrovec už vylétá z napadených stromů |Author=ČTK, |Date=1999/08/24 |Source=Blesk |Genre=tisk }} Ekologové a vedení NP…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 10. 4. 2017, 15:28


Kůrovec už vylétá z napadených stromů
Author ČTK
Date 1999/08/24
Source Blesk
Genre tisk
Respondent

Ekologové a vedení NP Šumava budou opět jednat v pátek

VIMPERK - Představitelé správy Národního parku Šumava a zástupci ekologů se v pátek sejdou ve Vimperku na Prachaticku k dalšímu jednání o řešení kůrovcové kalamity a ukončení blokády v pralese Trojmezná. Ekologové, kteří od 27. července brání dřevorubcům v kácení stromů napadených kůrovcem, předají na žádost správy parku svůj návrh písemně nejpozději v úterý.

"Přijali jsme termín jednání, který navrhla správa parku, a vyhovíme i jejímu požadavku na předložení písemného návrhu předem," řekl včera mluvčí blokády Jiří Koreš. Zopakoval, že návrh bude obsahovat ještě větší ústupky než ten předchozí. K jeho obsahu se však odmítl vyjádřit s tím, že bude zveřejněn až po jednání. Ekologové 16. srpna navrhli, že blokádu v pralese Trojmezná ukončí, pokud správa parku zastaví v této lokalitě kácení. Správa parku to však odmítla. Podle ředitele správy Ivana Žlábka vzhledem k odpovědnosti za dané území trvá na výkonu rozhodnutí orgánu státní správy, tedy na diferencovaných zásazích proti kůrovci i v prvních zónách včetně Trojmezné. "Z více než 1000 kůrovcem evidentně napadených stromů v oblasti Trojmezná, jejichž asanaci aktivisté znemožnili, už lýkožrout vylétává a napadá několikanásobné množství dalších zdravých stromů. Svým jednáním tak tato skupina fyzických osob způsobila podstatné zhoršení zdravotního stavu původního genofondu šumavského smrku i pralesovitých zbytků v této lokalitě," připomněl mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík. "Kompromisní řešení tohoto problému se hledá jen velmi těžko. Jiný účinný způsob, jak zabránit dalšímu šíření kůrovce, než pokácení napadených stromů a ponechání veškeré dřevní hmoty na místě, není bohužel znám," zdůraznil.