Totalitní praktiky Národního parku Šumava: Porovnání verzí
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Totalitní praktiky Národního parku Šumava |Author=Vladimír Just, |Date=1998/10/06 |Source=Lidové noviny |Genre=tisk }} Slib…“) |
(Žádný rozdíl)
|
Aktuální verze z 11. 4. 2017, 07:50
Totalitní praktiky Národního parku Šumava | |
---|---|
Author | Vladimír Just |
Date | 1998/10/06 |
Source | Lidové noviny |
Genre | tisk |
Respondent |
Slibuji všem, které šumavská kauza otravuje, že tato stať bude na dlouho poslední: věc bude předmětem šetření státní inspekce, popř. orgánů činných v trestním řízení. Je čas přerušit neplodný mediální ping-pong s vedením národního parku. Je pokaždé stejný: uvedu fakta, doložím je snímky, videozáznamy, filmy (už třetímu ministrovi životního prostředí marně nabízím, že vše ukážu na místě, ale i Miloš Kužvart dal přednost potěmkinské výpravě se sugestivním výkladem ředitele NPŠ). Představitelé parku mě odpinknou vždy stejnou fintou s falší: diskutují k mé osobě, k mé svéprávnosti - asi jsem jim učaroval (dělají mi reklamu už titulkem - nejnověji Zdeněk Kantořík: Varování čtenářům: Nečtěte Vladimíra Justa, LN 24. 8.).
Neplatné mapy
O mystifikaci správy parku se může přesvědčit každý, kdo vystoupí na Modravě a podívá se na informační panel NPŠ: na dvou mapkách uvidí označení 1. zón "nejvyšší ochrany", které už tři roky neplatí. Vzácný komplex Modravských slatí je tam žel, jen na mapě! - chráněn tak, jak navrhoval původní, už zavržený management, tj. jako celek. Před třemi lety však byl rozdroben do bezmocných ostrůvků, osekávaných a stresovaných ze všech stran, kde si podle názoru řady lesníků ing. Žlábek pěstuje kůrovce na horší časy (lýkožrout je nejen předmětem svatého boje, ale irituálu: dvě stě let se tu proti němu bojuje, a dvě stě let tu řádí v pravidelných cyklech dál; není na čase zamyslet se nad "léčbou holosečí" i nad skutečnými příčinami a "poselstvím" kalamity?). Válka s kůrovcem přináší ovšem i bojové zásluhy, nepostradatelnost a tučné ministerské dotace na helikoptéru (náklad, 1600 Kč na kubík, platí daňový poplatník, zisk přibližně stejný - shrábne NP; těží se v některých letech statisíce kubíků, helikoptérou se nesmyslně těží, jak máme zdokumentováno, i pár metrů od asfaltky: ani se mi to plýtvání penězi daňových poplatníků nechce počítat).
Kůrovec
Nepíše se, že do konce r. 1993, tj. do svržení "ekologického" managementu NP, kůrovec v 1. zónách nebyl přemnožen, přiletěl s nástupem ing. Žlábka, s osekáním ochranných zón, prosvětlením porostních stěn a vpuštěním mechanizace do slatin. Jelikož byl zmíněný panel nově upraven, nevěřím, že nejde o záměr: pro turistu platí jedna pravda (zvětšíme plochu, kam nesmí, aby nám neviděl do karet) a pro vrchnost pravda druhá. Hony, spuštěné šraňky, kilometry nových silnic s erozními rýhami škarp ve svahu, prohánění aut vyvolených po zakázaných územích to vše už tu jednou bylo. Co také chcete od ředitele, který si vzdor mediální kritice drží jako právníka (který dává výpovědi, vyhrožuje soudy atd.) bývalého důstojníka a vyšetřovatele StB z Českých Budějovic JUDr. Borovku? Co chcete od ředitele, který zkresluje výroky šéfa bavorského parku na obrazovce natolik, že mě tento ředitel musí v dopise žádat, abych Žlábkovy nepravdy veřejně korigoval? Jaký šéf, takový mluvčí: pan Kantořík mluví o "německy důkladném" kácení, a přitom nemůže ukázat v bavorském parku se 75 % bezzásahového území jedinou novou holoseč (jakých jsou u nás stovky hektarů) ani jednu erozní rýhu! Družicové snímky ukazují poškození horských smrčin na obou stranách hranice zhruba stejné (jednou snad i ing. Žlábek nahlédne, že vichřice ani kůrovec neumějí rozeznat státní hranici), na naší straně se však rok od roku zvětšují nejen poškozené plochy, ale i plochy bílé: holiny. Větou, že "vysloveně sprosté je Justovo tvrzení o minimálních úspěších s umělým osázením holin", si mluvčí naběhl: vysloveným sprosťákem je totiž v tom případě ředitel Žlábek, z jehož interních nařízení jsem čerpal ("Soustavným odtěžováním porostních stěn jsou vytvářeny podmínky pro vznik rozsáhlých holin, v těchto polohách jen velice obtížně zalesnitelných"). Nová výsadba při pařezech na holinách s nepožínanou travou je už teď rezavá, nadějněji vypadají jeřáby v efektních nákladných fóliích (nestačila by stará dobrá oplocenka?) Ředitel Žlábek se nerozpakuje zaměstnat v byznysu se dřevem i těžební firmu svého syna (po kritice v TZ údajně přejmenovanou podle společníka - ze "Žlábka" je náhle "Vilím"). Dle zaměstnanců parku, které mi strach z jejich jistého vyhazovu brání jmenovat, má být Žlábek junior finančně zvýhodněn i přeřazením jeho speciálního traktoru LPKT-40 na "univerzální traktor", pro který platí měkčí normy. Doufám, že pravdivost těchto zpráv ("zpráv"?) brzy potvrdí či vyvrátí policie.
Národní park jako smetiště
O podobné "zprávy" si správa parku říká sama -totalitním tajnůstkářstvím a vyhazovy za nepohodlné názory (Kaňák, Krejčí, nejnověji Ješátko). Nevím, proč se veřejnosti zavírají nové a nové trasy v okolí Březníku, Studené hory apod. Snad ne proto, aby plebs neviděl, jak si panstvo renovuje Roklanskou chatu, jak se melioruje a těží v "bezzásahových" zónách, označených červenými pruhy? Obdivuji hroší kůži mluvčího, hovořícího o "400 km erozních rýh, které jen za poslední dva roky správa parku upravila a zacelila". Nevím, kde nabral na čtyřicetikilometrové Šumavě 400 km erozních rýh, ale mohu dokázat, že jsou "spravovány" potěmkinovsky, jen při ústích cest, že vznikají nové a že vodu a tisíciletý půdní kryt, který jimi odtekl, už do ekosystému nikdo nevrátí. Zvlášť když správa parku "spravuje" půdu v místech bývalých prvních zón zavážkou ze smetiště! Jak si jinak vysvětlit v "zarovnané" cestě na Malé Mokrůvce 1200 m nad mořem dvířka a pláty od kamen, roury, eternit, cihly, hadry a střepy? Zažil jsem na Šumavě ledacos, ale smetiště v národním parku je, myslím, světová rarita; už teď ing. Žlábka kandiduji na Ropáka roku. Pan mluvčí mne mentoruje ("V 1. bezzásahových zónách se nikdy netěžilo a netěží, už si to doktore konečně pamatujte!"), ač ví, že lže: loni jsem mu před svědky ukazoval snímky čerstvých pařezů přímo pod cedulí 1. zóna a zval ho tam. Zvu ho tedy aspoň k obrazovce na dnešní Nedej se! (ČT 2 -18.55), kde to smetiště uvidí. Kdyby bylo vedení NP otevřené a demokratické, pak by naši pomoc vítalo: vždyť Šumavě bezplatně poskytujeme servis! Šéf s čistým svědomím by řekl: děkuji za upozornění, prošetřím to a pokusím se zjednat nápravu. Místo toho jsme ze strany ing. Žlábka & comp. vystaveni urážkám jako zločinci.
Šumavská paranoia
Z mé starosti, že ing. Žlábek chce od státu převzít šumavské pozemky a sám je pronajímat, udělal mluvčí po goebbelsovsku opak: jsem prý proti státnímu vlastnictví a pro "rozparcelování Šumavy na stovky subjektů"! Vzápětí mi přisoudil jakési temné, nekalé spiklenecké rejdy při blíže neurčené spekulaci s pozemky či co. Prý jsem snad znal "pravou podstatu problému" a "snažil se o nějaký ten malý zhacený podvůdek se šumavskou půdou v sousedství své chalupy". Jak to myslíte, pane Kantoříku? Máte-li informace - snad od kolegy Borovky? - o mém pokusu o nějaký podvod, předejte je laskavě trestním orgánům. Nemáte-li žádné takové informace, naplňujete svými slovy podstatu trestného činu pomluvy. Bůh s vámi.
O autorovi: Publicista