Šumava: jak bojovat proti kůrovci?: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava: jak bojovat proti kůrovci? |Author=Václav Janouš, |Date=2005/10/25 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk }} Vimperk…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 17. 6. 2017, 15:31


Šumava: jak bojovat proti kůrovci?
Author Václav Janouš
Date 2005/10/25
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Vimperk - Správa šumavského národního parku se snaží přesvědčit lidi a starosty obcí, kteří zbrojí proti její koncepci nezasahovat proti kůrovci, že její koncepce je správná. Vydala materiál nazvanýMýty a skutečnosti o Národním parku Šumava, který si mohou návštěvníci parku vzít zdarma v informačních střediscích. Jde však o jednostranný materiál.

„Jednou z iluzí je například to, že v důsledku bezzásahové strategie sežere kůrovec celou Šumavu. Odpověď na ni zní, že bezzásahový management je v současnosti uplatňován a bude na menšinové výměře parku. Na většině výměry se proti kůrovci zasahuje, navrhované bezzásahové území představuje jednu pětinu území,“ uvedl jeden z příkladů mluvčí parku Radovan Holub.

Správa si od materiálu slibuje, že pomůže zlepšit obraz parku v očích obyvatel, návštěvníků i starostů. Materiál je však jednostranný a oponenti parku nemají šanci vysvětlit své názory. Přitom lesníci, lidé i starostové mají právě opačný názor na problém s kůrovcem. Právě starostové jsou ti, kteří tvrdí, že materiál je naprostou zbytečností.

„Vůbec to pohled na správu parku nezlepší, právě naopak, jen to rozvíří emoce. Tolik, kolik mají oni odborníků, kteří říkají, že kůrovec Šumavu nesežere, tolik jich máme my také. Ti naopak tvrdí, že ji sežere. Bohužel kůrovce ještě nenaučili číst, a pokud se nebude kácet a třeba jen vyvěšovat cedule, že kůrovci je vstup zakázán, tak to nic nepomůže,“ řekl starosta Volar Radek Mrkvička.