Šumava ukazuje smrt i zrození: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumava ukazuje smrt i zrození |Author=Ivana Harantová, |Date=2005/08/31 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk }} Šumava/Bavor…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 18. 6. 2017, 15:13


Šumava ukazuje smrt i zrození
Author Ivana Harantová
Date 2005/08/31
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Šumava/Bavorský les - Sebezajímavější přednášky ani odborná pojednání nedokážou to, co osobní prožitek. Dobře to vědí i představitelé Hnutí Duha, a tak už posedmé uspořádalo exkurzi do národních parků Šumava a Bavorský les, aby se lidé mohli sami přesvědčit o rozdílných přístupech k péči o přírodu. Zatímco v jádrové zóně bavorského parku má příroda už několik let volnou ruku, na české straně se až donedávna důsledně kácely kůrovcem napadené stromy.

"Lidé na vlastní oči viděli rozdíl mezi holinou a lesem, který sice na první pohled vypadá jako suchý a mrtvý, ale ve skutečnosti se v něm pod ochranou odumřelých stromů rodí nový život," vysvětlil včera těsně po skončení exkurze Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha.

Přibližně dvacet lidí během čtyř dnů našlapalo kolem devadesáti kilometrů po obou stranách hranice. Kromě toho, že byli svědky zázraku nově rostoucího lesa, který by měl být mnohem odolnější než někdejší smrková monokultura, viděli i některé z nejkrásnějších partií Šumavy. "První pohled na suché stromy lidi většinou šokuje. Letos mě překvapilo, že tomu tak většinou nebylo. Téměř všichni se shodli, že předem věděli, oč jde, a byli tedy připraveni. Jedna z přítomných dokonce řekla, že se jí líbí i suché stromy, prý jí připomínají sochy. Vnímání krásy je velice subjektivní a to, čeho se někdo vyděsí, může jiný vidět jako hezké a především přirozené, jako součást života," konstatoval Bláha.

Dodal, že účastníci exkurze ocenili, že v bavorském parku, jenž turisty láká právě na obdivuhodné divadlo zrodu nového života, který vychází ze smrti starého, mohou tento přírodní proces sledovat z bezprostřední blízkosti, aniž by jim v tom bránily zákazy vstupu a aniž by jejich zážitek znehodnocoval asfaltový chodník. "Na to, aby člověk pochopil, oč jde, a aby dokázal všechno vstřebat, se nedá jen jít okolo. Je potřeba vstoupit do lesa a nějakou dobu tam pobýt," řekl Jaromír Bláha.