Vyšly odpovědi na mýty národního parku: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vyšly odpovědi na mýty národního parku |Author=Radovan Holub, |Date=2005/10/24 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk }} Klat…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 19. 6. 2017, 14:13


Vyšly odpovědi na mýty národního parku
Author Radovan Holub
Date 2005/10/24
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Klatovsko - Zajímavý informační materiál Mýty a skutečnosti o Národním parku Šumava vydala správa NP a CHKO Šumava. Materiál má podobu tzv. skládačky a je zdarma k dostání v informačních střediscích parku. V materiálu najde čtenář odpovědi na nejčastější iluze, které se tradují prakticky od vzniku parku v roce 1991. Každá z odpovědí je podložena výsledky vědeckých výzkumů. Například iluzi, že v důsledku prosazované bezzásahové strategie kůrovec sežere celou Šumavu, je v materiálu oponováno tím, že "bezzásahový management je v současnosti uplatňován a v budoucnosti i nadále bude pouze na menšinové výměře NP. Na většině výměry NP se proti kůrovci aktivně zasahuje. Navrhované bezzásahové území představuje jednu pětinu výměry NP. Pouze 5,4 % výměry NP představují porosty navrhovaného bezzásahového území, které jsou citlivé vůči kůrovci."

Ve skládačce se dočteme o dalších tradovaných "pravdách", které ovlivňují myšlení lidí v regionu Šumavy i mimo něj: o Národním parku Bavorský les, o lese, o vodním režimu, o turistice, o ochraně tetřeva a jiných vzácných druhů. Mýty o NPŠ nebyly vymyšleny, ale dlouhodobě sbírány v různých vyjádřeních, v médiích, v literatuře, mezi lidmi, návštěvníky nebo zaznamenávány na různých seminářích a konferencích. Mýty a skutečnosti o Národním parku Šumava jsou dalším krůčkem na cestě k lepší informovanosti lidí, o co v Národním parku Šumava jde a k čemu takový park má sloužit.

Další informace o mýtech lze získat na internetové adrese www.npsumava.cz v rubrice "O čem se mluví".