Vydávání lesů obcím nepokračuje: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Vydávání lesů obcím nepokračuje |Author=Aleš Pešta |Date=2000-12-07 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Proces nav…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:20


Vydávání lesů obcím nepokračuje
Author Aleš Pešta
Date 2000-12-07
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Proces navracení historického majetku, zejména lesů, obcím na území Národního parku Šumava, který byl letos zahájen a následně pro legislativní nejasnosti přerušen, může podle názoru legislativní rady vlády pokračovat. Správa parku ale zatím s vydáváním nespěchá.

„Čekáme na pokyn Ministerstva životního prostředí, které je naším zřizovatelem,“informoval mluvčí šumavského parku Zdeněk Kantořík a dodal: „Nejčistším právním řešením by pravděpodobně bylo rozhodnutí soudu, protože jde o sporný případ, který se týká velkých majetků. Jinak by jejich převod mohl být v budoucnu zpochybněn. Z těchto důvodů nevylučujeme ani podání určovací žaloby u příslušného okresního soudu.“Novelu zákona, která vydávání lesů obcím umožnila, posuzovala legislativní rada vlády z iniciativy vicepremiéra Pavla Rychetského (ČSSD), který svým právním rozborem zpochybnil určité pasáže poslanci v letošním roce přijaté novely zákona o přechodu majetku ČR do vlastnictví obcí, které mohou být v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny. Podle Rychetského nebylo jasné, zda se novela, která převod nemovitostí umožňuje, vztahuje i na majetek národních parků. „Výklad legislativní rady vlády říká, že sice poslanecká novela zákona byla formulována trochu neuměle, ale úmysl zákonodárce je jasný, a proto by se ve vydávání lesních pozemků mělo pokračovat,“uvedl Rychetský s tím, že Ministerstvo životního prostředí se ale tímto názorem nemusí řídit. „Závazný výklad zákona může v konkrétním případě poskytnout pouze soud, v obecné rovině potom ústavní soud,“zdůraznil vicepremiér. Podle něj legislativní rada současně ministrům životního prostředí a zemědělství doporučila, aby navrhli takovou právní úpravu, která by umožnila navrácené pozemky vyměnit za lesy mimo území národního parku. Tím se Rychetský prakticky přiklonil k názoru správy parku i ekologických aktivistů, kteří novelu zákona od samého počátku kritizovali, protože komplikuje ochranu přírody a současně kvůli zákonem stanovenému zvláštnímu režimu ve chráněných lesích obcím ani neumožní skutečné hospodaření s nabytým majetkem. Celou situaci ještě komplikuje skutečnost, že Správa Národního parku Šumava již zhruba devadesát procent nárokovaných hektarů vydala v době před zpochybněním novely. „V době dvou měsíců jsme již vydali obcím Kašperské Hory na Klatovsku a Volary na Prachaticku dohromady na šest tisíc hektarů převážně lesních pozemků. K předání dalším obcím nedošlo, ale jejich nároky se týkají pouze desetiny z celkové rozlohy připravené k předání,“připomněl mluvčí parku Kantořík.