Šumavské obce brzy získají zpět majetek: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavské obce brzy získají zpět majetek |Author=Robert Malota |Date=2000-10-17 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respo…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:20


Šumavské obce brzy získají zpět majetek
Author Robert Malota
Date 2000-10-17
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Rychetský: Navracení může záhy pokračovat

Kvilda –Zřejmě ještě letos začne stát opět vracet historický majetek obcím na území Národního parku Šumava. „Věřím, že to bude nejpozději do konce roku,“uvedl po setkání se starosty šumavských měst a vesnic na Kvildě místopředseda vlády Pavel Rychetský, jenž nastínil dvě varianty řešení situace. Právě český vicepremiér nedávno upozornil, že zákon, jenž převod nemovitostí umožňuje, má vážné právní nedostatky. Ministerstvo životního prostředí proto raději vydávání historického majetku na Šumavě pozastavilo, aby případně neporušilo zákon. Rychetský při jednání na Kvildě vysvětlil, že výklad zmíněného zákona nechá co nejdříve posoudit odborníky, kteří působí v legislativní radě vlády. Když jejich stanovisko rada přijme, pak existují dvě možnosti. „Buď bylo zpochybnění zákona bezpředmětné a vydávání historického majetku může pokračovat. V opačném případě předložím záležitost vládě, která by pak parlamentu měla předat takzvanou rychlou krátkou novelu,“řekl Rychetský. Odhadl, že podle okolností lze problematickou situaci vyřešit buď do čtrnácti dnů, nebo do konce roku. „Kdyby však měl o výkladu zákona rozhodovat soud, trvalo by to příliš dlouho,“zdůraznil vicepremiér. Desítka starostů šumavských měst a vesnic, která se s Rychetským v minulých dnech sešla, postoj místopředsedy české vlády ocenila. „Těší nás, že vicepremiér předložil konkrétní návrh, jak tento problém vyřešit,“uvedl starosta Nové Pece Jan Jelen. V době od začátku vydávání majetku do rozhodnutí ministerstva životního prostředí o jeho pozastavení stačily už téměř šest tisíc hektarů převážně lesních pozemků převzít Kašperské Hory a Volary.

Jak se vyvíjela situace kolem vydávání majetku

Na jaře začal platit zákon o vydávání majetku v národních parcích

Ještě začátkem prázdnin vedení Národního parku Šumava odmítalo lesy vydat s odůvodněním, že zákon odporuje jinému zákonu

Záhy poté vedení parku změnilo názor a začalo majetek obcím vracet

V září ministerstvo životního prostředí na základě právního rozboru vicepremiéra Rychetského vracení majetku zastavilo