Nejvzácnější část Šumavy bude přísněji chráněna: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Nejvzácnější část Šumavy bude přísněji chráněna |Author=Jaroslav Nedvěd, Eva Tichá |Date=2003-10-02 |Source=Mladá…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:21


Nejvzácnější část Šumavy bude přísněji chráněna
Author Jaroslav Nedvěd, Eva Tichá
Date 2003-10-02
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

,


Plán ministra Ambrozka: první zóna se zvětší a nebude se v ní kácet

Plzeň, Praha – Přísnější ochranu nejvzácnějších částí Šumavy, ale i lepší podmínky pro rozvoj tamních obcí má přinést nová koncepce péče o Národní park Šumava. Představil ji ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Zároveň vyhlásil výběrové řízení na nového ředitele správy parku. Současný šéf Ivan Žlábek už dříve oznámil, že se o post šéfa znovu ucházet nebude.

„Park by měl chránit šumavskou přírodu, která je unikátem evropského formátu a zároveň sloužit místním obyvatelům. Za klíčové považuji, že se podařilo vyjednat souhlas šumavských obcí. Zkušenosti ze světa ukazují, že značka národního parku znamená nejen ochranu přírody, ale i ekonomický profit,“ prohlásil Libor Ambrozek.

Starostové šumavských obcí plán vítají. „Konečně bychom mohli rozhodovat o tom, co se v obci bude stavět, a jak se bude rozvíjet. Neměli by nám v tom bránit státní úředníci na správě parku, jak je tomu dosud,“ řekl starosta Modravy Antonín Schubert.

Koncepce péče o park o rozloze téměř 70 tisíc hektarů počítá s tím, že se na Šumavě spojí a zvětší dnes roztříštěné první zóny nejpřísněji chráněné části přírody. Jejich plocha by do roku 2008 měla tvořit třetinu rozlohy parku. Tam by se příroda měla vyvíjet bez jakýchkoliv zásahů člověka. Mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová upozornila, že mimo první zóny bude možné v budoucnu kácet stromy. „Například v případě potřeby zásahu proti kůrovci,“ sdělila Šůlová.

Obce ležící na území parku mají mít brzy možnost využít nového zdroje peněz na svůj rozvoj ze speciálního programu Státního fondu životního prostředí. „Aby mohly financovat například stavby čistíren odpadních vod nebo sběrných dvorů,“ uvedla mluvčí ministerstva.

S novou koncepcí souhlasí i ekologičtí aktivisté, kteří léta kritizují správu parku kvůli kácení napadených stromů v prvních zónách. „Díky této koncepci bude na Šumavě skutečný národní park. Výběrové řízení na nového ředitele je logické, protože koncepce je radikálně odlišná od té, kterou prosazovalo dosavadní vedení parku,“ konstatoval Jaromír Bláha z Hnutí Duha.

Co se bude dít v parku

- nejpřísněji chráněná první zóna, nyní roztříštěná do 135 malých ostrůvků, se bude zcelovat a zvětšovat – do pěti let má zabírat 30 procent rozlohy parku

- v první zóně nebude člověk zasahovat do vývoje přírody

- obce mají získat podmínky pro ekonomický rozvoj

- odborníci na ochranu přírody budou mít větší vliv na správu parku