Šumavu přeplnili v sezoně turisté: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Šumavu přeplnili v sezoně turisté |Author=Eva Tichá |Date=2003-10-27 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent= }}…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:21


Šumavu přeplnili v sezoně turisté
Author Eva Tichá
Date 2003-10-27
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Kvůli obrovskému množství návštěvníků přijíždějí mnozí lidé raději až na podzim

TémaDnes

Šumava se pomalu ale jistě stává malým Václavským náměstím. Časy, kdy turista nebo cyklista při mnohakilometrové túře v lese nikoho nepotkal, dávno minuly. Dnes musí jako jehlu v kupce sena hledat oblasti, kde se nebude prodírat v zástupech lidí.

Šumava – Zatímco před jedenácti lety přijelo za rok na Šumavu 860 tisíc návštěvníků, letos jich bude zcela jistě o milion více. Jen pro představu – denně do národního parku přijede tolik lidí, kolik má obyvatel třeba Nýrsko či Horšovský Týn.

Správci šumavského národního parku očekávají, že letos padne návštěvnický rekord. Vše tomu zatím alespoň nasvědčuje. „Všechno začalo velice dobrou zimou. Lyžařská sezona byla jedna z nejlepších za poslední roky. Když roztál sníh, udělalo se najednou velmi hezky, takže místo lyžařů se okamžitě objevili cyklisté a turisté,” vysvětluje mluvčí národního parku Zdeněk Kantořík.

Letní sezona byla stejně příznivá. Zpočátku prázdnin sice podnikatelé spílali, pak se vše obrátilo. „Nemůžeme si stěžovat,” komentoval zájem letních hostů ředitel špičáckého hotelu Horizont Václav Fischer. „Letošní prázdninové počasí bylo extrémně vydařené. Návštěvníci byli na Šumavě neustále, zatímco vloni od poloviny srpna kvůli povodním a deštivému počasí přestali jezdit,” pochvaluje letošní léto Zdeněk Kantořík.

Podnikatelé se radují turistům je těsno

Zatímco podnikatelé mají díky enormnímu zájmu lidí lepší výdělky, sami návštěvníci Šumavy už tak spokojeni nejsou. „Tolik lidí jako letos jsem na Šumavě ještě nezažila. A to už sem jezdím dvacet let,” povídaly si například na konci prázdnin v naprosto plném autobuse dvě důchodkyně z Liberce, když už řidič u Chalupské slati odmítal vzít další cestující. „Na Šumavu se snažím jezdit jen po prázdninách. Podzim je nádherný, a hlavně tady není tolik lidí,” říká Roman Kalista z Plzně.

Správci Šumavy přiznávají, že tak obrovský počet návštěvníků přináší určitá rizika. „Bohužel z návštěvnicky atraktivních míst zmizeli třeba tetřevi, z přístupných slatí některá vegetace. Proto nemůžeme otevřít všechny oblasti parku. Při tak velkých počtech návštěvníků také roste nevraživost cyklistů a pěších,” upozorňuje na nevýhody přeplněné Šumavy Zdeněk Kantořík. „Je však spousta oblastí v chráněné krajinné oblasti, například u Prášil a Hartmanic, kam lidé ještě moc nechodí,” poukazuje mluvčí.

Fakta o šumavském parku

- Národní park Šumava, který vznikl před dvanácti lety, se rozkládá na bezmála sedmi stovkách čtverečních kilometrů. Díky této rozloze je největším parkem v zemi. Jeho nejcennějšími místy jsou jezera ledovcového původu. Území národního parku jsou rozdělena do tří ochranných zón. Nejcennější jsou první zóny, kam se lidé právě kvůli ochraně vzácných rostlin a živočichů, mnohdy vůbec nedostanou.

- Největším nepřítelem správců Šumavy byl v posledních deseti letech kůrovec. Ten zlikvidoval rozsáhlá území zarostlá smrky. Kalamita je nyní na ústupu.

- Park navštěvuje od jeho založení stále více turistů a v posledních letech hlavně cyklistů. Ročně se do něj podívá okolo 1 800 000 lidí.