Kůrovec bude bez kůry: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Kůrovec bude bez kůry |Author=Vladimír Lutovský |Date=2003-09-05 |Source=Impuls |Genre=rozhlas |Respondent= }} Hnutí Duha ch…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:22


Kůrovec bude bez kůry
Author Vladimír Lutovský
Date 2003-09-05
Source Impuls
Genre rozhlas
Respondent

Hnutí Duha chce, aby se u pramenů Vltavy nesmělo kácet

Ekologičtí aktivisté již odvolali své hlídky od pramenů Vltavy. Šumava chce stromy napadené kůrovcem zbavit kůry.

České Budějovice Válečná sekera byla podle všeho zakopána v Národnímu parku Šumava. Nezávislá komise expertů, kterou sem vyslalo ministerstvo životního prostředí, totiž v těchto dnech vedení parku doporučila nekácet u pramenů Vltavy kůrovcem napadené stromy. „Budeme toto stanovisko respektovat,“ potvrdil včera Deníku Impuls mluvčí parku Pavel Kantořík. Ekologické Hnutí Duha, které proti kácení stromů napadených kůrovcem na Šumavě razantně vystupuje, proto už odvolalo svoje hlídky. Ty zde situaci průběžně monitorovaly a v případě povolení kácení stromů měly začít s blokádou.

Nebezpečí je vážné

Lokalita kolem pramenů Vltavy má zhruba šedesát sedm hektarů většinou osázených smrky. Kůrovcem tam jsou nyní napadeny čtyři hektary lesa. „Tento útok je nebývale intenzivní, na každém stromu je kolem sto tisíc brouků. A i experti uvádějí, že pokud se nám jeho šíření nepodaří zastavit, může být napadeno dalších deset až čtyřicet hektarů. Riziko je tedy veliké, gradace rozšíření kůrovce do okolí se obáváme skutečně důvodně,“ sdělil Kantořík.

V boji s kůrovcem chce park mimo jiné použít unikátní metodu. „Jde o oloupání kůry z napadených stojících smrků. Stromy by stejně uschly, my to jen urychlíme. Navíc zbavíme brouka jeho potravy, ten se nevyvine, nerozmnoží se a zahyne. Tak dosáhneme zbrždění jeho rozptylu po kraji,“ upřesnil Kantořík s tím, že tato metoda se na Šumavě ještě nikdy nezkoušela.

„U pramenů Vltavy jde o pralesovitou smrčinu, o domov kriticky ohroženého tetřeva hlušce, ale i dalších hájených živočichů a rostlin. Budeme patřičné instituce žádat, aby zde bylo bezzásahové území, které by tím mělo přirozeně navázat na podobnou lokalitu za českou hranicí, a to na Bavorský les,“ řekl Deníku Impuls Jaromír Bláha z Hnutí Duha.