Správa si není jista: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Správa si není jista |Author=Ivana Harantová |Date=2003-06-10 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Osamocené…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:22


Správa si není jista
Author Ivana Harantová
Date 2003-06-10
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Osamocené pařezy v Černohorském močálu poblíž Modravy objevilo Hnutí Duha. Správa Národního parku Šumava si není jista, kterou lokalitu mají jeho představitelé na mysli.

Šumava – V jedné ze stopětatřiceti prvních zón, které jsou nejcennějšími lokalitami Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava, členové Hnutí Duha našli asi sedm desítek osamělých smrkových pařezů bez kmenů. V některých prvních zónách sice v minulých letech bylo povoleno kácení kůrovcem napadených stromů, ale dřevo v těchto případech musí zůstat ležet na místě, kde se nechá zetlít.

„Na kolik zmizelých, ilegálně odvezených či dokonce ukradených stromů z národního parku ještě budeme muset upozornit, než Libor Ambrozek podnikne rázné kroky?“ ptá se Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha a dodává, že hnutí v této souvislosti vyvolá vyšetřování Českou inspekcí životního prostředí a podá trestní oznámení na neznámého pachatele pro krádež.

Kontrola, kterou bezprostředně po zveřejnění tiskové zprávy Hnutí Duha provedli zaměstnanci správy parku, krádež nepotvrdila, ani nevyvrátila.

„Slabé kmeny, které představují přes dvaadvacet kubíků dřeva, byly na jednom místě použity k přehrazení starých erozních rýh, jež vznikly ještě před založením národního parku. Odborníci to doporučili ve prospěch úpravy vodního režimu. Byl by nesmysl vozit dřevo odjinud, a tak na malé hráze byla použita tyčovina, která už v Černohorském močále ležela. Dřevo v tomto případě zůstalo v první zóně,“ vysvětluje mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík.

Kontrola ze strany správy parku však v Černohorském močálu objevila ještě jedno místo, kde stojí jen pařezy bez kmenů. I těch je kolem sedmdesáti, jsou však o poznání silnější než v prvním případě. Pracovníci správy připouštějí, že zatím nevědí, co se s kmeny stalo.

„V této lokalitě, která se nachází na druhé straně Černohorského močálu, jde však o záležitost starou už několik let; stromy nebyly v žádném případě pokáceny letos ani loni na podzim. Je možné, že chybějící kmeny mají souvislost s někdejším přibližováním dřeva pomocí vrtulníku. Ten byl použit naposledy v roce 1999,“ říká Kantořík.

Zároveň ujišťuje, že kontrolní oddělení správy parku se touto záležitostí bude dál zabývat a případ chybějících kmenů bude vyšetřovat.