Zaměří se na tetřevy: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zaměří se na tetřevy |Author=Ivana Harantová |Date=2003-11-15 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Šumava…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:22


Zaměří se na tetřevy
Author Ivana Harantová
Date 2003-11-15
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – K institucím i jednotlivcům, kteří by chtěli otevřít hraniční přechod v lokalitě Modrý sloup na Modravsku, patří i Plzeňský kraj. Správa Národního parku Šumava však není nadšena.

Iniciativu českých i bavorských příhraničních obcí a okresních úřadů Klatovy a Freyung – Grafenau vzal za svou i Plzeňský kraj. Ten v roce 2001 zadal vypracování studie, jež měla shrnout a zhodnotit podmínky a možnosti otevření hraničního přechodu Modrý sloup na katastrech obcí Modrava a Neuschönau.

„Zřízení přístupové cesty na české straně vyžaduje rekonstrukci stávající lesní cesty v Luzenském údolí od Březníku a také obnovu bývalé cesty. Na německé straně by turistická stezka pokračovala po existující lesní cestě až na parkoviště pod Luzným,“ uvedla mluvčí Krajského úřadu Plzeňského kraje Alena Šatrová.

„Správa parku bude pokračovat ve zpracování projektu revitalizace Luzenského údolí. Ministerstvo životního prostředí by v těchto dnech mělo českým i zahraničním odborníkům zadat vypracování studie zaměřené na dopady otevření přechodu na populaci tetřeva, která v této lokalitě žije,“ prozradila Jaroslava Martanová, vedoucí útvaru státní správy Správy národního parku Šumava. Zadání studie vítá i Jaromír Bláha, vedoucí programu Lesy Hnutí Duha. Říká, že členové hnutí proti otevření přechodu nic nemají. „Budeme to naopak podporovat, ale jedině, když si budeme jisti, že zpřístupnění této oblasti nebude mít negaivní vliv na přírodu, především na tetřevy, kteří v lokalitě Modrý sloup pocházejí z původní, nikoli z reintrodukované populace,“ zdůrazňuje Bláha. Jak říká, prioritou národního parku je ochrana přírody. „Bylo by ale samozřejmě dobré, kdyby se zjednodušil přístup do jádrové zóny Národního parku Bavorský les, a lidé tak měli možnost prohlédnout si přírodu po obou stranách hranice,“ míní Bláha. Za samozřejmé považuje, že turisté se v těchto místech budou pohybovat výhradně pěšky.