V prvních zónách se pracuje: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=V prvních zónách se pracuje |Author=Ivana Harantová |Date=2003-07-29 |Source=Klatovský deník |Genre=tisk |Respondent= }} Š…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:23


V prvních zónách se pracuje
Author Ivana Harantová
Date 2003-07-29
Source Klatovský deník
Genre tisk
Respondent

Šumava – Už několik dní Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava zasahuje proti kůrovci v prvních, nejcennějších zónách ochrany přírody. Kácení lýkožroutem napadených stromů (a jejich následné oloupání a ponechání na místě) povolil útvar státní správy parku. Proti jejímu verdiktu se k ministerstvu životního prostředí hodlá odvolat Hnutí Duha, které proti zásahům v prvních zónách už celé roky bojuje. Argumentuje přitom i doporučeními odborníků z mezinárodních organizací na ochranu přírody, kteří tvrdí, že jádrová území parků by měla zůstat bezzásahová. „Asanace je nyní povolena na 600 hektarech prvních zón. K pátku minulého týdne bylo na této ploše asanováno celkem 60 kubických metrů, dalších 31 jich zatím zbývá vyznačit k asanaci,“ vysvětluje mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík a zdůrazňuje, že zatím jde o kácení jednotlivých stromů. Loni touto dobou bylo v prvních zónách poraženo 210 kubíků stromů. Na 50 tisících hektarů druhých zón je podle něj nyní asanováno přibližně 800 kubíků kůrovcem napadených stromů, zatímco za srovnatelné období loňského roku to bylo 4645 kubíků. „Přeneseně se dá říci, že v minulých letech byl uhašen velký kůrovcový požár a nyní je třeba už jen hasit doutnající oharky,“ přirovnává Kantořk. Na základě předběžného opatření vydaného útvarem státní správy v polovině května asanuje správa v prvních zónách také polomy napadené kůrovcem (zlomy a vývraty tam slouží jako přirozené lapáky, do nichž nalétne kůrovec, který je posléze odkorněním zlikvidován). K 18. červenci tam bylo odkorněno a na místě ponecháno k zetlení 5600 kubíků polomů. Podle Kantoříka se správci lesa v parku nyní soustřeďují zejména na asanaci čerstvých polomů z nedávných místních bouřek, aby nehrozilo nekontrolované namnožení kůrovce v ležících kmenech.

K 18. červenci bylo na území parku asanováno 191 374 kubíků polomů a ke zpracování jich ještě zbývá 5800 kubíků. „181 tisíc kubíků z vichřic v říjnu a lednu bylo zpracováno do 30. června. Do konce loňského roku bylo z těchto vichřic zpracováno dalších 51 tisíc, tedy celkem 232 tisíc kubíků,“ podotýká Kantořík a říká, že správou avizovaný odhad následků těchto dvou vichřic činil 230 tisíc kubických metrů. Jak dodává, 20 procent asanovaných kmenů po polomech musí k zetlení zůstat i ve druhých zónách.