Obce protestují proti zákonu o národním parku: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Obce protestují proti zákonu o národním parku |Author=Gabriela Špalková |Date=2004-01-30 |Source=Plzeňský deník |Genre=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:23


Obce protestují proti zákonu o národním parku
Author Gabriela Špalková
Date 2004-01-30
Source Plzeňský deník
Genre tisk
Respondent

Názory – ohlasy

Nekompetentní rozhodnutí úředníků zhoršuje podle zástupců mikroregionu Šumava – západ podmínky pro existenci obcí. Návrh zákona o Národním parku Šumava je pro obce sdružené v mikroregionu Šumava – západ nepřijatelný. Jejich zástupci se na tom shodli na poslední mimořádné valné hromadě.

Starostové si navíc nemyslí, že by musel takový speciální zákon vůbec existovat. „Nejprve by měl být novelizován zákon o ochraně přírody a pak teprve, bude-li to nutné, by se mělo přikročit ke zpracování speciálního zákona o Národním parku Šumava,“ tlumočil usnesení valné hromady předseda koordinační komise mikroregionu Jaroslav Tachovský.

Hlavní problém spatřují starostové v otázce zastavitelných území, která by podle návrhu byla součástí národního parku. Tady je podle jejich přesvědčení rozpor mezi postupy pro ochranu přírody a postupy důležitými pro rozvoj obcí. „Pokud nebude nalezen kompromis, mohlo by dojít až k vynětí takových území z národního parku s tím, že obce nesouhlasí, aby se staly součástí Chráněné krajinné oblasti Šumava. Tam jsou vlivem nekompetentních rozhodnutí úředníků podmínky snad ještě horší než v národním parku samotném,“ konstatoval Tachovský. Podklady, které svědčí o nepřiměřeném omezování života ze strany chráněné krajinné oblasti na jejím území, hodlají starostové obcí zaslat náměstkovi ministra životního prostředí Ladislavu Mikovi. Ani současné vztahy mezi obcemi a parkem nejsou ideální. Předseda mikroregionu Antonín Schubert v této souvislosti upozornil na činnost některých úředníků správy národního parku i chráněné krajinné oblasti, kteří si přivlastňují právo svévolně ovlivňovat chod obecních záležitostí a znemožňují či zpomalují rozvoj obcí. Podobné zkušenosti má i starosta Železné Rudy Jiří Vonásek. Proto valná hromada vyzvala příslušné úředníky ministerstva životního prostředí, aby prověřili tuto záležitost.

Na poslední valné hromadě si mikroregion Šumava – západ, který v současné době sdružuje devět šumavských obcí a řadu podnikatelských subjektů, upevnil svoji pozici pro další vyjednávání o budoucnosti území. Jak potvrdil hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann, mikroregion se stává partnerem pro jednání Plzeňského kraje v oblasti Šumavy. „Samozřejmě chceme spolupracovat s novým vedením parku i chráněné krajinné oblasti,“ připomněl Tachovský. „Požadujeme ovšem, abychom byli jejich partnerem pro veškerá jednání na správním území svých členských obcí a v rozhodování o zásadních věcech týkajících se chodu parku i Chráněné krajinné oblasti Šumava, která by mohla tato území jakkoliv ovlivňovat,“ dodal. Zároveň členové mikroregionu požadují, aby se jeho zástupce stal členem Rady Národního parku Šumava.