Novým ředitelem šumavského parku byl jmenován Alois Pavlíčko: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Novým ředitelem šumavského parku byl jmenován Alois Pavlíčko |Author=ma |Date=2003-12-31 |Source=Haló noviny |Genre=tisk…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:23


Novým ředitelem šumavského parku byl jmenován Alois Pavlíčko
Author ma
Date 2003-12-31
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Šumava – Novým ředitelem Národního parku Šumava (NPŠ) se od 1. ledna 2004 stane Alois Pavlíčko. Na základě výběrového řízení jej do funkce jmenoval ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL). Ve funkci nahradí Ivana Žlábka, který v čele nejrozsáhlejšího českého národního parku působil od 1. poloviny 90. let.

Výběrové řízení bylo ministerstvem vypsáno na podzim, několik měsíců poté, co některé mezinárodní ochranářské organizace kritizovaly vedení NPŠ za postup při likvidaci kůrovcové kalamity. Dalo se tedy očekávat, že v čele NPŠ stane člověk, který jim bude více naslouchat. Podle prvních reakcí se zdá, že se tak skutečně stalo. „Inženýr Pavlíčko je uznávaný odborník a člověk s dobrou pověstí. Pod jeho vedením se Šumava konečně může změnit v národní park, který skutečně chrání unikátní přírodu a přináší prosperitu do horských obcí,“ uvedl Jaromír Bláha z Hnutí Duha, spoluorganizátor blokád, při nichž dobrovolníci osobně bránili před pokácením staleté smrky, které se rozhodlo vedení NPŠ porazit s odůvodněním, že se snaží zabránit šíření kalamity. Spory mezi ekology a vedením NPŠ začaly prakticky okamžitě po nástupu Žlábka do funkce. Ekologové obviňovali park z propojení na dřevařské firmy a z plundrování přírodního bohatství pod zástěrkou boje proti kůrovci. Vedení NPŠ zase osočovalo ekology ze sabotování tohoto boje. Ekologické organizace považují za správný postup sousedního Národního parku Bavorský les, kde se i v nejpřísněji chráněných zónách proti kůrovci nezasahovalo vůbec s odůvodněním, že i škodlivý brouk je součástí přírody. Bavoři nechávají už asi 20 let pod suchým lesem vyrůstat přirozený les, který má prý být více odolnější vůči kalamitám než les vysázený. I nový ředitel ale zřejmě bude muset čelit odporu, a to ze strany obcí. Několik jejich představitelů totiž vyzvalo k tvrdým krokům proti kůrovci, čímž v podstatě vyjádřili souhlas s postupem dosavadního vedení NPŠ.