Tiskové prohlášení starostů jihočeských šumavských obcí: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Tiskové prohlášení starostů jihočeských šumavských obcí |Author=Českobudějovický deník |Date=2004-08-30 |Source=Če…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:24


Tiskové prohlášení starostů jihočeských šumavských obcí
Author Českobudějovický deník
Date 2004-08-30
Source Českobudějovický deník
Genre tisk
Respondent

Prachaticko – Na základě současné situace spolupráce se Správou Národního parku (NP) a Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Šumava, způsobu přípravy zásadních managementových dokumentů jako je Strategie rozvoje NPŠ, návrhy na rozšíření I. zóny NPŠ a přístupu k aktivitám obcí spojených s rozvojem cestovního ruchu v této části Šumavy se 25. srpna 2004 sešli představitelé samospráv města Volary a obcí Strážný, Horní Vltavice, Lenora, Stožec a Nová Pec.

Jednání se zúčastnil rovněž hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník a ředitel krajského úřadu Jan Stráský.

Zástupci samospráv se dohodli na následujícím prohlášení, které bylo odesláno řediteli Správy NP a CHKO Šumava a ministrovi životního prostředí a předáno hejtmanovi Jihočeského kraje jako žádost o pomoc při řešení nynější situace na Šumavě. Tento dokument bude sloužit zároveň jako stanovisko těchto obcí k žádosti ředitele Správy NP a CHKO Šumava o vyjádření k připravovaným změnám zónace NP, úpravě Plánu péče a zpracování „Strategie a vize NP Šumava“.

S odpovědností místních samospráv za rozvoj existenčních podmínek občanů a spokojenost všech návštěvníků vyjádřili starostové obcí stanovisko k současným problémům na území Národního parku Šumava:

Představitelé obcí mají existenční zájem na udržení přírodních a kulturních hodnot jižní části Šumavy, která je jejich správním územím, na ekonomickém a sociálním rozvoji života místních obyvatel a plné spokojenosti těch, kteří toto území využívají k rekreačním a sportovním aktivitám.

1) Plně si uvědomujeme ústavní odpovědnost a zákonnou povinnost, a proto se zavazujeme za podpory orgánů Jihočeského kraje zpracovat dokument „Strategie trvale udržitelného rozvoje“ této části Šumavy, který bude základem dalšího postupu samospráv při správě nám svěřeného území.

2) V zájmu možnosti plnohodnotného a legitimního rozvoje a naplnění cílů veřejného zájmu správního území níže uvedených obcí požadujeme zařazení Národního parku Šumava do páté managementové kategorie chráněných území podle kategorizace IUCN.

3) Ze zákona o obcích máme povinnost aktivně ovlivňovat život v našem správním území, a proto zásadně požadujeme STOP současné přípravě rozšíření prvních zón na našich územích a zahájení produktivní komunikace se samosprávami již ve všech přípravných fázích těchto procesů.

4) Území Šumavy bylo vždy schopno vytvořit svým obyvatelům dostatek pracovních příležitostí, v minulosti především v lesním hospodářství. Nynější návrhy lesnického managementu však strukturu pracovním příležitostí zcela mění a systémově neřeší změnu tohoto stavu. Nesouhlasíme se současným lesnickým managementem Správy NP a CHKO Šumava. Dáváme přednost aktivnímu zasahování proti kůrovci a ostatním škůdcům podle zákona o lesích, před metodami, které vedou k odumírání šumavských lesů. Chceme zachovat i pro budoucí generace zelenou Šumavu.

5) Za posledních 12 let byly obce nuceny chápat především potřeby ochrany přírody, čekat na splnění slibů a neustále ustupovat ze svých vlastních zájmů. Požadujeme proto, aby veškerá současná i následná managementová rozhodnutí orgánů ochrany přírody, mající dopad na trvale udržitelný rozvoj našeho území, byla učiněna na základě předem se samosprávou domluvených pravidel a kritérií, za podmínek plné sociální i ekonomické odpovědnosti, včetně zhodnocení a řešení veškerých ekonomických dopadů případných rozhodnutí. Nalezení partnerského porozumění pro NPŠ u obcí a místního obyvatelstva je sice neustále zdůrazňováno ve všech dokumentech Správy NPŠ i MŽP ČR, ale partnerské porozumění pro obce, místní podnikatele a obyvatelstvo tohoto krásného koutu Šumavy je ze strany orgánů ochrany přírody odmítáno!

Ve Stožci 25. srpna 2004.

Podepsáni: Starosta města Volary, starosta obce Strážný, starosta obce Horní Vltavice, starosta obce Lenora, starostka obce Stožec a starosta obce Nová Pec.

Podle tiskové mluvčí jihočeského krajského úřadu Marii Ptáčkové hejtman Jan Zahradník k prohlášení starostů dodal, že sdílí obavy představitelů samospráv obcí z nynějších postupů Správy Národního parku Šumava. V tomto duchu se proto hejtman hodlá obrátit na ministra životního prostředí a plně podpořit stanovisko starostů šumavských obcí.