Petice ekologů odmítá vznik lyžařského centra v Boleticích: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Petice ekologů odmítá vznik lyžařského centra v Boleticích |Author=Jaroslav Fišer, ČTK |Date=2004-04-13 |Source=ČTK |Ge…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:24


Petice ekologů odmítá vznik lyžařského centra v Boleticích
Author Jaroslav Fišer, ČTK
Date 2004-04-13
Source ČTK
Genre tisk
Respondent

,


Životní prostředí a ekologie

České Budějovice – Odmítnutí projektu Střediska zimních sportů Chlum ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku je cílem petiční akce, kterou dnes zahájily ekologické organizace. Gigantický projekt zasáhne území na okraji Šumavy s výjimečnými přírodními podmínkami. Chceme, aby byl vypuštěn z rozvojového programu i územního plánu Jihočeského kraje, řekl dnes novinářům zástupce petičního výboru Vladimír Molek (sdružení Calla).

Specifické využívání krajiny a vojenské aktivity podle něj v Boleticích umožnily zachování řady vysoce ohrožených přírodních stanovisť a na ně vázaných druhů druhů rostlin a živočichů. Právem proto evropská soustava Natura 2000 počítá s vyhlášením ptačí oblasti Boletice o rozloze 23.542 hektarů.

„Vzhledem k tomu, že se podnikatelský projekt Chlum stal jedním ze strategických projektů programu rozvoje Jihočeského kraje o jehož prosazení usilují mimo jiné regionální politici, oslovujeme širokou veřejnost formou petice,“ řekl Molek ČTK. Doplňkem je i řada přednášek a zveřejnění všech dostupných informací.

Jihočeští zastupitelé podpořili vznik nového střediska zimních sportů v území mezi chráněnými krajinnými oblastmi Šumava a Blanský les v severovýchodní části výcvikového prostoru Boletice již loňského 14. října, když schválili smlouvu se společností Lipno Servis o vzniku sdružení Chlum – centrum zimních sportů.

Více než miliardová investice, na níž se kraj nebude finančně podílet, by měla vytvořit asi 1500 nových pracovních míst a zvýšit tržby z cestovního ruchu na jihu Čech zhruba o dvě miliardy korun ročně.

Armáda ale dosud nepodnikla žádné konkrétní kroky k předání části výcvikového prostoru k civilnímu využití. Naopak zde zřídila nové středisko obsluh výcvikového zařízení. Do tohoto nového samostatného útvaru převedla i část personálu loni zrušeného Výcvikového střediska mírových sil v Českém Krumlově.