Turista Stráský bojuje s ministerskými úředníky: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Turista Stráský bojuje s ministerskými úředníky |Author=Antonín Pelíšek |Date=2004-01-30 |Source=Mladá fronta Dnes |Gen…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:24


Turista Stráský bojuje s ministerskými úředníky
Author Antonín Pelíšek
Date 2004-01-30
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

České Budějovice – Ředitel jihočeského krajského úřadu Jan Stráský prožívá horké dny. Jako vášnivý turista zpracoval v loňském roce plán rozšíření počtu malých hraničních přechodů s Rakouskem, který mu teď úředníci ministerstva životního prostředí zamítli.

„Některé jejich argumenty jsou naprosto nesmyslné,“ podotkl Jan Stráský na adresu úředníků. Sám si přitom nejprve všechna místa na hranici projel na kole nebo prošel pěšky a projednal záměry se starosty a místními obyvateli. „Nechápu, že zakazují nové turistické stezky, které chrání přírodu před expanzí aut. Nechápu, proč zamítli třeba přechod v Cetvinách, kde jsme slavnostně s hejtmanem Zahradníkem otevírali cyklotrasu,“ diví se Stráský.

Jediné, čemu rozumí, je zamítnutí provozu aut přes hraniční přechod ve Zvonkové, který slouží turistům v letní sezoně. Stráský totiž prosazuje hlavně cyklostezky a přechody pro cyklisty a pěší.

Ve středu proto svolal svůj tým úředníků, kteří budou jednat se svými protějšky na ministerstvu. „Je to otázka dalších jednání a kompromisů, i když mi někdy připadá, že jde o jakési nesmyslné kupčení s přírodou a člověkem. Například projekt Natura 2000, který upřednostňuje ptačí rezervace před turistikou, chrání před člověkem třeba území, kde žije jen deset chráněných ptáků. Čeká nás teď hodně práce,“ uvedl Stráský.

Krajský úřad totiž chce projekty, jako rozšíření drobných přechodů, lyžařské středisko v Boleticích, splavnění Vltavy, lyžování na Smrčině nebo vytvoření přehradní nádrže Krejčovice na Blanici, zahrnout do územního plánu jižních Čech. Kromě toho budou na územním plánu další stavby, které mají požehnání vlády: Dálnice, železniční koridor, rychlostní silnice. Radním se ale zdá, že ministerstvo odsoudilo skoro všechny náměty, které sami prosazují.

„Ministerstvo životního prostředí zaujalo postoj, že všechny naše aktivity jsou proti přírodě. Přitom Jihočeši a Šumavané žili vždycky v souladu s přírodou. Museli v ní pracovat, trávit volný čas, využívat ji ekonomicky a zároveň chránit,“ poznamenal hejtman Jan Zahradník.

„Na území dnešního Národního parku Šumava žilo v době jeho založení 17 tisíc obyvatel ve 21 obcích. Tak zalidněný park nemá ve světě obdoby. Dříve v něm žilo ještě víc lidí. Živili se například hospodařením v lese, teď z něho chce ministerstvo udělat prales. V roce 1992 vláda řekla, že park bude experiment, o němž nikdo neví, zda se osvědčí,“ připomněl náměstek hejtmana Jiří Vlach.

Na návrh územního plánu Jihočeského kraje reagovalo 268 ze 778 obeslaných. Připomínky měli jak jednotlivci, tak různé instituce, občanská sdružení a ekologové. Samotné ministerstvo životního prostředí mělo zásadní výhrady k 52 projektům. „Domnívám se, že ministerstvo chce udělat z Jihočeského kraje krajinný skanzen bez nároku na rozvoj a bez možnosti, aby si obyvatelé mohli přírodní bohatství užít,“ tvrdí Vlach.

Územní plán kraje přitom vychází z velkých územních plánů, které už mají například Českobudějovicko, Táborsko a Českokrumlovsko. Jeho zadání dostane firma, která vypracuje koncept a návrh bude schvalovat zastupitelstvo.