Na Šumavě jdou škody do miliónů: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Na Šumavě jdou škody do miliónů |Author=Jiří Falout |Date=2002-10-31 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} Vichřicí…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:24


Na Šumavě jdou škody do miliónů
Author Jiří Falout
Date 2002-10-31
Source Právo
Genre tisk
Respondent

Vichřicí je postižené hlavně Železnorudsko, Modravsko a okolí Stožce

Vichřice, která se přes Národní park Šumava (NPŠ) přehnala od soboty do pondělí ve dvou vlnách, zanechala vizitku v podobě mnoha polomů. Pracovníci NPŠ odhadují škody na nejméně sto tisíc kubíků dřeva za 50 až 60 miliónů korun. Právu to řekl mluvčí šumavského parku Zdeněk Kantořík.

„Obecně platí, že šumavské porosty vydrží rychlost větru do sto kilometrů za hodinu a škody potom bývají minimální. Churáňovská stanice naměřila ale v sobotu rychlost větru přes 115 kilometrů,“ konstatoval Kantořík. Mluvčí Národního parku Šumava dodal, že silný vítr potom způsobil, že se mnoho smrků na podmáčených místech vyvracelo i s kořeny a stromy stojící na suchém podloží se zlomily.

Roztroušené polomy

„Vyvrácené nebo zlomené stromy jsou jednotlivě nebo v malých skupinkách roztroušeny prakticky na celém území parku. Místy se jedná o souvislé plochy. Nejvíce je postižené Železnorudsko, Modravsko v centrální části parku a v okolí Stožce,“ poznamenal mluvčí a podotkl, že největší škody jsou v horských partiích NPŠ. Pracovníci parku už od neděle odstraňují jednotlivé polomy, přičemž prioritou je uvolnění stovek kilometrů turistických cest a lyžařských tras, kde jednotlivé stromy zatím brání strojové úpravě stop. „Nelze vyloučit, že v lokalitách, kde jsou četné polomy, bude správa parku nucena částečně omezit některé stopy pro běžkaře,“ upozornil mluvčí.

Hrozí kůrovec

Polomy jsou dobrou příležitostí pro rozmnožení kůrovců. „Relativní výhodou podzimních vichřic je dostatek času na jejich zpracování. Případné rozmnožení kůrovců hrozí až v teplých jarních měsících od května do června. Pokud to klimatické podmínky dovolí, budou asanační práce pokračovat i v zimě. Samozřejmostí je přitom použití šetrných přibližovacích technologií,“ dodal Kantořík. Ve 20. století zaznamenala Šumava přes sedm desítek silných vichřic. Nejhorší následky byly v roce 1984. Odstraňování škod trvalo šest let a muselo být odstraněno téměř 1,5 miliónu kubíků polomů.