Pravice odmítla zákon o Národním parku Šumava: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Pravice odmítla zákon o Národním parku Šumava |Author=Václav Míka |Date=2002-03-15 |Source=Haló noviny |Genre=tisk |Respo…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:25


Pravice odmítla zákon o Národním parku Šumava
Author Václav Míka
Date 2002-03-15
Source Haló noviny
Genre tisk
Respondent

Praha – Vinou sjednocených pravicových poslanců ve sněmovně neprošel do třetího čtení poslanecký návrh o Národním parku Šumava. Sjednocený hlas poslanců levé strany spektra na tuto převahu nestačil.

Jeden z předkladatelů návrhu Vojtěch Filip (KSČM) připomněl, že celý problém NP Šumava se odehrává hluboko pod tím, co si někteří nechtějí přiznat – a sice, jakým způsobem se budeme starat o více než 60 tisíc hektarů, jestli jako o národní park nebo ho pomalu rozebereme, jestli toto území využijeme jinak, a to způsobem, který nebyl zveřejněn. Přitom vládě na návrhu zákona vadila možná kumulace funkce správní a hospodářské s právy Národního parku Šumava. Podle kabinetu by to vedlo k tomu, že by s práva sama vydávala souhlas ke schválení plánů a úkolů, které by přitom navrhovala a plnila. Návrh prý také nedostatečně upravuje podmínky vzniku této příspěvkové organizace, zejména určení majetku, se kterým bude hospodařit, a postup při jeho změnách (sloučení, rozdělení, zániku). „Pokud by vláda na této výhradě setrvala, bylo by možné, aby toto hospodaření bylo svěřeno Lesům ČR a všechno ostatní bylo záležitostí správního rozhodnutí. Toto řešení jsme s kolegou Máčem navrhli jako prioritní, a sice že správní rozhodnutí podléhají přezkoumání ministerstva životního prostředí, které je odděleno od správy. A jeho rozhodnutí ještě navíc podřídit soudnímu přezkumu,“ řekl Filip Haló novinám. Předkladatel Miroslav Beneš (ODS) se také ztotožnil s odmítavým vládním stanoviskem ke kompenzacím a úpravě daňových zákonů. Přitom připomněl, že by problematika národního parku měla být řešena stejně na celém území republiky. Filip kritizuje dvojakou hru některých poslanců. „Zřejmě blížící se volby berou některým poslancům odvahu říct, co skutečně na Šumavě chtějí. Vzhledem k tomu, že zákon ležel ve sněmovně od loňského června a dostal se na pořad až v březnu, není v žádném případě možné, aby ho projednala ještě tato garnitura sněmovny,“ dodal Filip.