Duha napadla kácení v pralese: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Duha napadla kácení v pralese |Author=Antonín Pelíšek |Date=2002-02-20 |Source=Mladá fronta Dnes |Genre=tisk |Respondent=…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:25


Duha napadla kácení v pralese
Author Antonín Pelíšek
Date 2002-02-20
Source Mladá fronta Dnes
Genre tisk
Respondent

Rozsudek zastavil těžbu dřeva na Boubíně

Rozsudek Vrchního soudu v Praze zastavil kácení v Boubínském pralese. Ekologové to považují za precedens, který jim dá novou zbraň na úředníky.

Vimperk – Hnutí Duha zažalovalo ministerstvo životního prostředí kvůli kácení v Boubínském pralese. Vrchní soud v Praze rozhodl ve prospěch ekologů. Soudci se usnesli, že podle zákona o ochraně přírody musí úředníci pozvat na správní řízení jeho účastníky. Co předcházelo? Ministerstvo životního prostředí povolilo kácení stromů v Národní přírodní rezervaci Boubínský prales a stanovisko ekologů přitom nebralo v potaz. Tvrdilo, že se Duha přihlásila až po osmi dnech. „Doposud se stávalo, že úřady informovaly občanská sdružení o tom, že zahájily nějaké řízení, až po uplynutí osmi dnů,“ připomněl Vítězslav Dohnal z Ekologického právního servisu v Táboře. „Soud se jasně postavil na stranu názoru, že veřejnost nesmí být omezována obstrukcemi,“ poznamenal Dohnal. Ke kličkám, které někdy úředníci ekologům dělají, má Dohnal konkrétní popis: „Soud zjistil, že o Boubíně proběhlo ústní jednání, na které nebyl vůbec zástupce Duhy pozván. Navíc z jednání nebyl zápis a celý spis správní orgán doplnil bez vědomí účastníků řízení o podklady. To odporuje zákonu,“ řekl Dohnal. V boubínské rezervaci hospodaří státní Lesy České republiky, které chtějí kácet. Jenomže správní řízení, podle něhož ministerstvo životního prostředí schválilo kácení po dobu platnosti hospodářského plánu, je neplatné. Celý proces se musí opakovat i s přizváním ekologů. Boubínský prales spravuje CHKO Šumava. Ekologové tvrdí, že bojovali i za úředníky správy, kterým se povolení také nelíbilo. „Souhlasili jsme jen se zásahy proti kůrovci vždy na jeden rok. V rozšířeném správním řízení ale ministerstvo rozhodlo o dlouhodobém povolení a naše hlasy už nebralo vážně,“ řekl vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti Šumava Pavel Hubený.