Jak vypadá les po útoku kůrovce: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Jak vypadá les po útoku kůrovce |Author=Hynek Klimek |Date=2002-07-27 |Source=Blesk |Genre=tisk |Respondent= }} Nová naučná…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:26


Jak vypadá les po útoku kůrovce
Author Hynek Klimek
Date 2002-07-27
Source Blesk
Genre tisk
Respondent

Nová naučná stezka na Šumavě rozzlobila duhové ekology

Vimperk – Tento víkend bude první, kdy turisté na Šumavě budou moci využít novou naučnou stezku nazvanou Proměna horské smrčiny. Je dlouhá devět kilometrů a v oblasti Březníku ve vrcholové partii hor na Prachaticku ji zřídila Správa Národního parku Šumava. Proti stezce okamžitě rázně vystoupilo ekologické Hnutí Duha.

Stezka vede oblastí, která byla jedním z center kůrovcové kalamity. O způsobu její likvidace byl veden mnohaletý spor mezi ekology a Správou Národního parku a Chráněné krajinné oblasti (NP a CHKO) Šumava, který neutichl dodnes. Jak uvedl mluvčí NP a CHKO Šumava Zdeněk Kantořík, nová stezka umožňuje široké veřejnosti přímé porovnání dvou postupů při řešení kůrovcové kalamity. Vede jak kůrovcem zasaženým lesem, se kterým se nic nedělalo, tak oblastí vykácených holin, které jsou zalesňovány netradičními způsoby. Každý návštěvník tak má možnost porovnání, jak to v těchto částech lesa vypadá nyní. „Naučná stezka je Potěmkinovou vesnicí. Neposkytuje návštěvníkům objektivní informace, obsahuje odborné chyby a není legální,“ horlí Jaromír Bláha z Hnutí Duha s tím, že na informačních tabulích je kupříkladu srovnáván odtok vody ze suchého lesa, holin a zeleného lesa na základě jednoročního měření, avšak k objektivním výsledkům je potřeba daleko delší doba, a obdobné je to i u dalších údajů. „Správa parku opět ignoruje platné zákony. Rozhodnutí, kterým sama sobě povolila stavbu stezky, doposud nenabylo právní moci. Stezka stojí přesto, že účastníci správního řízení mají ještě stále možnost se proti povolení stavby odvolat,“ uvedl Jaromír Bláha. „Podle našeho názoru je stavba stezky naprosto legální. Pokud jde o objektivitu uváděných informací, na problém mohou být různé názory. Není ovšem nic objektivnějšího, než když se veřejnost může přesvědčit na vlastní oči,“ řekl včera Blesku Zdeněk Kantořík, mluvčí NP a CHKO Šumava