Zákon o Šumavě poslanci odložili: Porovnání verzí

Z sumava-corpus
Přejít na: navigace, hledání
(Založena nová stránka s textem „{{MediaBankArticle |Title=Zákon o Šumavě poslanci odložili |Author=ada, nig |Date=2002-01-31 |Source=Právo |Genre=tisk |Respondent= }} , Praha –…“)
 
(Žádný rozdíl)

Aktuální verze z 13. 9. 2015, 05:26


Zákon o Šumavě poslanci odložili
Author ada, nig
Date 2002-01-31
Source Právo
Genre tisk
Respondent

,


Praha – Pravicová opozice ve středu uspěla ve snaze zbrzdit přijetí zákona o Národním parku Šumava (NPŠ). Poslanci ODS, KDU-ČSL a US prosadili vrácení návrhu, který vznikl jako kompromis ministerstva životního prostředí, šumavských obcí a správy národního parku. Tato Sněmovna již o něm jednat nebude.

Podle obhájců zákona byla motivem pravice snaha nechat čas spekulantům s pozemky. „Moje odhady, že někomu jde o to rozparcelovat a vytunelovat Šumavu, jsou velmi oprávněné,“ řekl ministr životního prostředí Miloš Kužvart novinářům. Podle něho někteří kupci nechtějí na pozemcích hospodařit, ale pokusí se je vyjmout z parku a udělat z nich stavební parcely.

Metr parku jen za čtyři koruny

Již zákon z roku 1999 uvolnil pro prodej pozemky v tzv. třetí zóně parku. O jejich koupi usilují lidé, kteří věří, že se jim podaří z parku je vyjmout a přeměnit na stavební parcely, tvrdí ministr. Pozemky nyní stát nabízí za jednu až čtyři koruny za metr čtvereční. Dnešním kupcům by pak vynesly mnohosetnásobné zisky. Podle starostů navíc existují i fingované prodeje zahraničním zájemcům prostřednictvím nastrčených lidí. Navržený zákon měl učinit této praxi přítrž, neboť počítal, že by stát tyto pozemky do půl roku po jeho schválení bezúplatně převedl na obce. Ty ale buď na koupi nemají peníze, nebo zdlouhavě jednají s Pozemkovým fondem. „Současná praxe, kdy se privatizují pozemky ve třetí zóně NPŠ, je úplně opačná praxe oproti trendům v západoevropských zemích, kde naopak stát vykupuje území, které patří soukromému subjektu a je v národním parku,“ řekl Kužvart. Kužvart shodně se starosty zároveň odmítl i myšlenku zřízení obecně prospěšné společnosti, která by měla hospodařit s lesy a pozemky v majetku státu. „Je to cesta, která sice může uspokojit ambice některých zájmových skupin, povede však k nekontrolovatelnému využívání přírodního bohatství Šumavy pod rouškou existence národního parku,“ varoval Kužvart. Podle něho jde o „prosazení zájmů na komerční využití národního parku a jeho bohatství“. Ministr obvinil z těchto snah ODS, jejíž poslanci navrhli zrušení zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, který se má projednávat ještě na této schůzi Sněmovny. Kužvart varoval: „Je chlácholením tvrdit, že privatizace třetích zón parku je kryta zákonem o ochraně zemědělského půdního fondu. Velmi dobře sledujme, kdo bude navrhovat zmenšování území parku, kdo bude propagovat privatizaci národního parku,“ prohlásil ministr. Kužvartovo obvinění odmítl místopředseda ODS Miroslav Beneš. „Pan ministr je ve funkci již 3,5 roku a za tu dobu nepředložil ani nit týkající se této problematiky. Navíc nebyl schopen projednat zákon se svým kolegou, ministrem financí, a blafoval starosty šumavských obcí, že je vše v pořádku,“ řekl Právu. „Pokud by platilo, že je tu snaha dávat prostor spekulantům s půdou, pak měl přesvědčit vládu a prosadit v ní nějaký návrh zákona. Dnes vytváří umělý problém a zbavuje se své vládní odpovědnosti,“ dodal. „Můj návrh na zrušení zákona o ochraně zemědělského půdního fondu vychází z přesvědčení, že dostatečnou ochranu poskytují zastupitelstva daných obcí z hlediska tvorby územního plánu. Návrh na zmenšení plochy parku dala zastupitelstva Nové Pece a Horní Plané. Já jsem rád, že jsem mohl dopřát sluchu jim a ne nějakým lidem z ekologických hnutí, kteří se vyjadřují k přírodě, ale žít v ní neumějí,“ podotkl poslanec.